L-ka na Autostradzie – LIVE 4 sierpnia 2021 o 20:30

Pobierz darmowy Przewodnik „Jak prowadzić teorię, aby kursanci nas polecali?”

Na autostradach w Polsce jest niebezpiecznie.
Policja i eksperci bezpieczeństwa ruchu drogowego nieustannie analizują przyczyny wypadków i kolizji.
Na szczęście pojawiają się inicjatywy OSK oraz administratorów autostrad zmierzające do poprawy poziomu bezpieczeństwa.

Najczęstszą przyczyną wypadków na autostradach jest jazda z nieprzepisową prędkością, niedostosowanie prędkości do warunków jazdy, niezachowanie odległości między pojazdami oraz nieprawidłowo przeprowadzony manewr zmiany pasa ruchu. Poza tym eksperci alarmują, że często zdarzają się błędy absolutnie podstawowe, świadczące o braku umiejętności i nieznajomości przepisów: zawracanie, cofanie, jazda na zderzaku. Wyzwaniem okazuje się także umiejętne korzystanie z pasa rozbiegowego i zjazdowego.

Ale to nie wszystko – wydaje się, że istotną przyczyną wypadków jest także pośpiech wyrażany brakiem odpoczynku i przerw w czasie jazdy. Statystyki są tu bezwzględne: na 415 wypadków, do których doszło na polskich autostradach w roku 2019 roku, zmęczenie kierowców było przyczyną 40. Oznacza to, że gdyby kierowcy dbali o wypoczynek, robili częstsze przerwy- można by uniknąć aż 10% wypadków.

Przeliczając ilość ofiar śmiertelnych na kilometr drogi, na jedną ofiarę przypadają 32 kilometry autostrady. W przypadku pozostałych typów dróg jest to aż 149 km- a więc ponad 4-krotnie więcej.

Zmiana tego stanu rzeczy to wyzwanie dla ośrodków szkolenia kierowców kształtujących umiejętności przyszłych użytkowników rozbudowywanej sieci dróg o podwyższonym limicie prędkości w Polsce. Obowiązkowe zajęcia na autostradach w ramach kursu na prawo jazdy, ale także fakultatywne programy budujące kompetencje kierowców współorganizowane przez administratorów autostrad, szkoły jazdy oraz policję.

Przykłady? Inicjatywa Autostrady Wielkopolskiej, która rusza z kursem jazdy po autostradzie. W programie są zajęcia teoretyczne i praktyczne. Ważne, że pojawiają się także branżowe inicjatywy OSK, które chcemy przedstawić Wam w programie Porozmawiajmy o Branży- w środę 4 sierpnia o godzinie 20.30. Serdecznie zapraszamy na transmisję na portalu szkola-jazdy.pl oraz w naszych kanałach mediów społecznościowych.