Jak wygląda szkolenie i egzaminowanie w krajach skandynawskich i Niemczech? Kto okazał się zwycięzcą w sporze prezydent Jeleniej Góry kontra dyrektor WORD-u i właściciele OSK? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym numerze "Szkoły Jazdy"!

Temat numeru: Kontrowersyjne zarządzenie


Elki (nie) mile widziane


Prezydent Jeleniej Góry wydał zakaz wjazdu elek do centrum uzdrowiska Cieplice. Miał zacząć obowiązywać od 1 marca. Jednak do niczego takiego nie doszło, bo uchylił go wojewoda. Jego zdaniem zmiana organizacji ruchu na terenie Cieplic byłaby niezgodna z prawem. Taka decyzja jest efektem działań, które podjął dyrektor WORD-u w Jeleniej Górze.


 


Zapomniał wół...


Zajeżdżają drogę, wyprzedzają elkę, żeby być pierwszym na światłach, krzyczą do kursantów, trąbią bez powodu. W ekstremalnych przypadkach potrafią nawet zaparkować tak, żeby pojazd nie miał szans wykonać manewru.


Co jeździ po polskich drogach? Zapłać, to się dowiesz


Ministerstwo Cyfryzacji, zarządzające systemem CEPiK, odmawia bezpłatnego udzielenia informacji na temat rejestrowanych w kraju pojazdów, ich średniego wieku, skali importu. Jak to tłumaczy? Ustawą o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego i prawem o ruchu drogowym.


Cena minimalna wraca jak bumerang


Posłanka PO Małgorzata Pępek wystosowała do ministra infrastruktury i budownictwa interpelację, w której pyta,  czy wprowadzenie minimalnej opłaty za kurs prawa jazdy kategorii B nie byłoby sensownym posunięciem. Okazuje się, że rozwiązanie proponowane przez szkoleniowców cały czas jest tematem nośnym.


Prawko  po niemiecku i skandynawsku


Skandynawia słynie z bezpiecznych dróg i odpowiedzialnych kierowców. Kluczem do sukcesu jest m.in. wysoki poziom szkolenia. To kosztuje. Czas i pieniądze. Nawet dziesięć razy więcej niż w Polsce. W Niemczech aż tak drogo nie jest, ale wymagania wobec kursantów są duże.


Instruktorzy i egzaminatorzy spotkają się na zlocie


Górnośląskie Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia postanowiło zorganizować nietypową imprezę. Na zlocie w Podlesicach w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej mile widziani są przede wszystkim instruktorzy i egzaminatorzy związani ze szkoleniem i egzaminowaniem na motocyklach.


Zapomniane CNG


O kosztach prowadzenia działalności szkoleniowej można pisać niekończące się elaboraty. Ich znaczącą część stanowią oczywiście koszty paliwa zużywanego przez pojazdy. Stosowanie instalacji LPG w oczywisty sposób koszty te obniża. Czy może być jeszcze taniej? Temat instalacji CNG przewijał się już w prasie motoryzacyjnej, jednakże rozwiązanie to nie przyjęło się na naszym rynku. Dlaczego tak się stało? Spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie.


Jakość zawsze się obroni!


Stawiam stanowczą tezę, że jeżeli za jakością szkolenia pójdzie wysoka cena za kurs, kandydatów na kierowców nie zabraknie. A i na nowe auto uda się uzbierać. Prowadzę swoją szkołę już cztery lata i nie narzekam. Słyszę jednak jak ci, którzy prowadzą biznes o wiele dłużej ode mnie, narzekają na brak pieniędzy, kursantów i kryzys - pisze Marcin Zygmunt.


Bez szkoleń  nie będzie bezpieczniej


Dyrektorzy WORD-ów, które wybudowały już ODTJ-oty lub planują to zrobić, wysłali do ministra infrastruktury i budownictwa list. Piszą w nim, że wejście w życie przepisów dotyczących młodych kierowców, planowane na połowę 2018 roku, powinno być terminem ostatecznym. Proponują także poszerzenie szkolenia praktycznego w ODTJ-ocie o dodatkowy, fakultatywny kurs.


Kosztowny grzech zaniedbania


Powolny rozwój sieci drogowej w Polsce ma fatalne skutki. Każdego roku opieszałość inwestycyjna kosztuje nas dziesiątki miliardów złotych!


Tajemnicze odwołanie komisji sejmowej


Przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Bogdan Rzońca (PiS) zdecydował się odwołać posiedzenie, które miało się odbyć 9 marca i dotyczyć rozszerzenia liczby egzaminów przeprowadzanych w filiach WORD-ów. Dlaczego? Twierdzi, że przeciwko takiej zmianie są m.in. dyrektorzy ośrodków, a on chce mieć więcej czasu na konsultację projektu. Którzy dyrektorzy? Tego nie wiadomo.


Wady i zalety aut egzaminacyjnych


Wraz z każdym przetargiem organizowanym przez wojewódzkie ośrodku ruchu drogowego większość szkół jazdy wymienia swoje samochody. Które auta instruktorzy wspominają najlepiej, o jakich zaś wolą zapomnieć?


W zasięgu wzroku


Najpierw pojawił się w lotnictwie. Później HUD (od Head-Up Display), nazywany także wyświetlaczem przeziernym, trafił do samochodów. Jeszcze do niedawna był oferowany w modelach z górnej półki. Teraz zyskuje popularność.


Szwedzki bat na kierowców


Sposobów na przymuszenie zmotoryzowanych do przestrzegania przepisów jest wiele. Niestety, rzadko okazują się one skuteczne.


Holenderski sposób na otwieranie drzwi


Jak otwierać samochód, żeby nie uderzyć drzwiami rowerzysty? Holendrzy mają na to sposób, to the Dutch reach. Jest to obowiązkowy element edukacji w kwestii bezpieczeństwa ruchu drogowego w szkołach oraz egzaminu na prawo jazdy.


Aktor lubiany przez samochody


- Lubię jeździć dobrymi samochodami. Mało tego, samochody mnie lubią! W trakcie mojej kariery zawodowej na planie aktorskim miałem przyjemność jeździć wieloma autami. Począwszy od mercedesa cabrio z 1939 roku przez żuka skończywszy na motocyklu i ciężarówce - mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” znany aktor Piotr Cyrwus.


Iskrzący problem


Pomiary prędkości dokonywane radarem Iskra-1 budzą wiele wątpliwości. Wielokrotnie bowiem wykazano, że różne czynniki przyczyniają się do ich przekłamania.


Szczecinek gotowy na przyjęcie kandydatów na kierowców


Jeszcze w tym miesiącu pierwsi kandydaci na kierowców będą mogli zdawać egzaminy na prawo jazdy w pierwszej w województwie zachodniopomorskim filii wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. ZORD w Koszalinie postanowił otworzyć oddział terenowy w Szczecinku.


Więcej niż kombi


V90 cross country, czyli najnowszy model Volvo, łączy elegancki wygląd i świetnie wykończone wnętrze z możliwościami terenowymi, jakich nie powstydziłby się SUV.


Autostopem za równik


Polscy podróżnicy wciąż zaskakują pomysłami na to, jak pokonać wiele tysięcy kilometrów i odwiedzić wiele ciekawych państw. A może by tak przemierzyć Azję autostopem? - pomyślał Mateusz Kotlarski, po czym tego dokonał,  a swoją podróż opisał.


Młodzież będzie miała bliżej


Kolejne wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego będą organizowały egzaminy na kategorię AM poza swoimi siedzibami lub filiami. Chodzi o Opole oraz Olsztyn. W obu przypadkach sejmiki wojewódzkie wyraziły już na to zgodę. Pierwsze egzaminy odbędą się wiosną.


Tajemnica  skutecznej komunikacji


Marketing w ciągu ostatnich lat diametralnie się zmienił. W komunikatach skierowanych do grupy docelowej w wieku 17-24 nie ma miejsca na utarte frazy marketingowe, które jeszcze kilka lat temu były powszechnie używane. Należy stosować język korzyści. Każde stwierdzenie musi być poparte dowodami - pisze Maciej Klebański, specjalista ds. mediów społecznościowych.


Słuchawki. Wydumany problem czy realne zagrożenie?


Poseł PiS Artur Szałabawka chciałby, żeby rowerzystom oraz osobom jeżdżącym na rolkach zabroniono korzystania ze słuchawek, bo rozpraszają ich uwagę i są przyczyną wielu wypadków. Cykliści jednak nie są przekonani, by proponowane zmiany miały czemukolwiek służyć.


Korytarz może uratować życie!


W krajach takich jak Niemcy, Czechy, Austria czy Szwajcaria tworzenie pasa ratunkowego jest naturalnym odruchem wszystkich kierowców. U nas jeszcze nie jest to normą - ubolewa Albin Sieczkowski.


Niepokojące wzrosty


Według danych policji w 2016 roku nie utrzymała się tendencja spadkowa liczby wypadków drogowych i ich ofiar. Dlaczego tak się stało? Między innymi przez pozbawienie straży gminnych możliwości rejestracji przekroczeń prędkości - uważa Marek Rupental.


Homologacje, atesty i pomysły na legalizację tego, co legalne!


Jestem pewien, że wielu pomysłodawcom dodatkowych prywatnych regulacji popsuję humor. Cóż - trzeba jednak wyłożyć kawę na ławę! - pisze Marcin Kukawka.


Jedziemy po bandzie


Drodzy właściciele OSK, może nie płyńmy z wartkim nurtem ministerialnych propozycji, tylko zaproponujmy coś więcej? Pokażmy, że i my mamy wartościowe pomysły! - zachęca Marcin Zygmunt.


Komórki na cenzurowanym


W Wielkiej Brytanii podwojono wysokość kary za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, jeśli trzyma się go w dłoni. Teraz niesubordynowanym grozi 200-funtowy mandat i sześć punktów karnych. Ta ostatnia wiadomość oznacza dla niektórych utratę prawa jazdy.


Przegląd legislacyjny


W tym miesiącu wracam do tematu pojazdów uprzywilejowanych. Tym razem po to, żeby przyjrzeć się projektowi ustawy powstałemu na kanwie ostatnich kontrowersji. Poza tym opiszę kilka ciekawych wyroków związanych z egzaminami na prawo jazdy - zapowiada Radosław Biernat.


Wypadki sprzed lat  wpływają na ceny OC


Już ponad jedna trzecia odszkodowań wypłacanych za szkody osobowe w Polsce dotyczy wypadków komunikacyjnych sprzed kilkunastu lat - wynika z najnowszego raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wstępnie podsumowującego ubiegły rok na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Większość tych pieniędzy nie trafia bezpośrednio do rannych ofiar, lecz do bliskich osób, które zginęły w wypadku drogowym.


Co się psuje w naszych autach?


Polscy kierowcy w swoich samochodach najczęściej naprawiają hamulce. Dotyczy to aż co piątego pojazdu. Równie często wymieniane są żarówki. Z kolei 16 proc. właścicieli aut w ciągu ostatnich trzech lat zmagało się z problemami silnika - wynika z badania AUTOwybory Polaków, przeprowadzonego przez instytut Millward Brown na zlecenie firmy Exact Systems.

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0