Kurs jazdy na autostradzie

  • „Kurs jazdy na autostradzie” to pierwszy w Polsce edukacyjny program, organizowany przez Autostradę Wielkopolską.
  • Ambasadorem programu jest Tomasz Czopik, kierowca rajdowy, ekspert bezpiecznej techniki jazdy

Według Anny Ciamciak, menedżer PR i rzeczniczki prasowej Autostrady Wielkopolskiej podstawowym celem programu jest podniesienie bezpieczeństwa jazdy na autostradzie.

„To nie jest tak, że kierowcy nie umieją poruszać się po autostradzie. Zauważamy jednak, że ważne jest stałe podnoszenie umiejętności kierowców w zakresie poruszania się po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Dlatego postanowiliśmy uruchomić społeczno edukacyjny program Kurs jazdy po autostradzie”.

To pierwszy program tego typu organizowany w Polsce. Uczestnictwo jest całkowicie darmowe. Program obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne.

„Nie zrobimy tego bez współpracy z profesjonalistami, dlatego zapraszamy do współpracy ośrodki szkolenia kierowców, aby przy ich współpracy podnieść kompetencje kierowców w zakresie poruszania się po autostradzie. Pamietajmy, że autostrada nie jest zwykłą drogą- wszystko dzieje się na niej szybciej, o wiele bardziej dynamicznie, wymaga ciągłego skupienia i wykonywania właściwych manewrów. Wyzwaniem jest złudzenie optyczne, odpowiednie wytracanie prędkości na węzłach autostradowych, czy odpowiednie wykorzystywanie pasów rozbiegowych. To są sytuacje, których kierowcy nie spotykają na co dzień na zwykłych drogach, o których warto pamiętać i które warto przećwiczyć”.