Kraków pojedzie śladem Zachodu? Jeżeli tak to starym dieslem już do tego miasta nie wjedziesz

Stolica Małopolski planuje zmierzyć emisję spalin z samochodów które wjeżdżają do miasta.

Urządzenia pomiarowe mają badać zanieczyszczenie powietrza. Jeżeli wynik okaże się zbyt mocno negatywny dla środowiska, to już wkrótce diesle ze starszą normą emisji spalin nie wjadą do miasta.

  • Dopiero co urzędnicy z Krakowa wprowadzili Strefę Czystego Transportu na Kazimierzu i już zadają kolejny cios kierowcom.
  • Kraków to miasto, w którym na 1000 mieszkańców przypada 600 pojazdów.
  • Pamiętajmy, że liczba pojazdów jest znacznie większa bowiem w danych nie ma ilości aut podmiejskich oraz przejezdnych. Szacuje się, że codziennie w Krakowie znajduje się ponad 220 000 aut z czego większość parkuje albo chociaż przejeżdża przez centrum.

Według analiz, to pył drogowy jest jednym z głównych zanieczyszczeń powietrza w dużych miastach. Według ZTP stanowi nawet 40% wszystkich zanieczyszczeń. Przejeżdżające samochody unoszą pył, a ten dalej za pomocą wiatru rozpyla się na większy obszar. MPO tylko w samym Krakowie w ciągu roku zbiera z dróg około 10 ton zanieczyszczeń rocznie.

  • ZTP planuje zakup urządzenia do pomiaru spalin z samochodów wjeżdżających do Krakowa. Nowoczesne urządzenia mogą skontrolować dziennie nawet kilka tysięcy aut.

Kwestią czasu jest to, że badanie tylko potwierdzi tezę ZTP zakładającą, iż stare diesle są problemem Krakowa. Należy się więc spodziewać, że już niebawem stare diesle podobnie jak do centrum szkockiego Edynburga czy niemieckiego Berlina nie będą mogły wjechać.

Według danych z Edynburga likwidacja z miasta tylko 5% samochodów spowodowała, że jakość powietrza poprawiła się o połowę. Średni wiek auta w Polsce jest znacznie wyższy niż w Anglii czy Niemczech. Zakaz wjazdu dla starych diesli powinien więc przynieść większe korzyści aniżeli na Zachodzie.

Jedną z marek samochodowych, która już zapowiedziała, że przestanie niedługo produkować auta z silnikiem diesla to Volvo. Aktualny trend koncernów samochodowych to auta ekologiczne, czyli tzw. elektryki.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.