14 listopada 2019 w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierowcy już niebawem będą musieli dostosować się do nowych przepisów. fot. Ministerstwo Infrastruktury

  • Przepisy dotyczące obowiązku tworzenia korytarza życia oraz stosowania jazdy na tzw. suwak będą obowiązywać od 6 grudnia 2019
MASZ AKTUALNE MATERIAŁY? KLIKNIJ I SPRAWDŹ GDZIE SĄ!

W sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda. Zależy nam, by kierowcy wiedzieli, jak należy tworzyć korytarze życia, żeby odpowiednie służby mogły  jak najszybciej dotrzeć do poszkodowanych – powiedział minister infrastruktury, przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Adamczyk.

MASZ AKTUALNE MATERIAŁY? KLIKNIJ I SPRAWDŹ GDZIE SĄ!

Nowe przepisy precyzują zachowanie kierowców w przypadku umożliwienia służbom ratunkowym jak najszybszego dotarcia do osób poszkodowanych. W tym celu powstały przepisy dotyczące obowiązku tworzenia tzw. korytarza życia.

Kolejny przepis dotyczy jazdy na tzw. suwak. Jest to metoda, która pozwala na upłynnienie ruchu w momencie kiedy na jednym z pasów kończy się możliwość kontynuacji jazdy na wprost. W myśl tej zasady auta zazębiają się jak zamek w suwaku co sprawia, że ruch jest bardziej płynny.

Miejmy nadzieję, że nie spotkamy już kierowców, którzy korytarz życia często wykorzystują jako ,,alternatywną trasę" pozwalającą ominąć korek. Popularny ,,szeryf drogowy" także powinien zaprzestać bawić się w nauczyciela drogowego.

Po cichu liczę także na to, że nie będą to kolejne ,,martwe przepisy" tylko surowo karane wykroczenia bez taryfy ulgowej ze strony policji.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny


Albin Sieczkowski felietonista z działu Felietony
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0