Kontrole z wiaduktów

Funkcjonariusze policji weryfikują czy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów. Posypało się już wiele mandatów…

Mundurowi coraz częściej rezygnują ze standardowej kontroli z nieoznakowanego radiowozu. Sięgają po bardziej oryginalne rozwiązania. Ustawiają się na wiaduktach nad autostradami i drogami ekspresowymi używając do pomiarów laserowych mierników lub dronów. W ten sposób są w stanie skutecznie kontrolować czy kierujący podczas jazdy używają telefonu lub mają niezapięte pasy bezpieczeństwa. Ze szczególnym zainteresowaniem przyglądają się kierowcom pojazdów ciężarowych kategorii N2 i N3. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o przestrzeganie przepisu z dnia 1 lipca 2023 roku dotyczącego zakazu wyprzedzania samochodów osobowych na autostradach i drogach ekspresowych o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku. Za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości tysiąca złotych i 8 punktów karnych. Statystyki wskazują, że nie każdy zapoznał się już z nowym przepisem.