Koniec z ciszą – system AVAS obowiązkowy od 1 lipca 2019 roku

Auta hybrydowe oraz elektryczne będą musiały posiadać generator dźwięku.

Co to jest system AVAS? Krótko ujmując jest to urządzenie imitujące dźwięk silnika spalinowego. Dźwięk ma być generowany do prędkości 20km/h. Powyżej tej prędkości szum opon jest już na tyle głośny, że piesi powinni słyszeć zbliżające się auto. Dźwięk z systemu AVAS ma być tak emitowany aby pieszy mógł się domyślić czy auto zwalnia czy też przyspiesza.

Osobiście zdarzyło mi się wielokrotnie jeździć autem hybrydowym czy też w pełni elektrycznym. Było kilka sytuacji podczas powolnej jazdy w centrum miasta kiedy to pieszy zapatrzony w telefon komórkowy nie słyszał nadjeżdżającego pojazdu. System AVAS został wymyślony właśnie w trosce o bezpieczeństwo pieszych.

  • Unijne przepisy będą dotyczyć także używanych pojazdów, które do 1 lipca 2021 roku będą musiały mieć zainstalowany AVAS.

Aktualnie elektryczne pojazdy potrafią emitować dźwięk, ale można go wyłączyć jednym przyciskiem. Czy według nowych przepisów nie będzie takiej możliwości? Koniec z powolną jazdą po parkingu w zupełnej ciszy? Wszystko na to wskazuje. Zupełna cisza, która teraz wyróżnia elektryczne pojazdy od spalinowych przestanie istnieć a w jej miejsce pojawi się znany i nie zawsze lubiany acz bezpieczny ryk silnika do którego jesteśmy od lat przyzwyczajeni.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny

 

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.