Auta hybrydowe oraz elektryczne będą musiały posiadać generator dźwięku.
Co to jest system AVAS? Krótko ujmując jest to urządzenie imitujące dźwięk silnika spalinowego. Dźwięk ma być generowany do prędkości 20km/h. Powyżej tej prędkości szum opon jest już na tyle głośny, że piesi powinni słyszeć zbliżające się auto. Dźwięk z systemu AVAS ma być tak emitowany aby pieszy mógł się domyślić czy auto zwalnia czy też przyspiesza.

Osobiście zdarzyło mi się wielokrotnie jeździć autem hybrydowym czy też w pełni elektrycznym. Było kilka sytuacji podczas powolnej jazdy w centrum miasta kiedy to pieszy zapatrzony w telefon komórkowy nie słyszał nadjeżdżającego pojazdu. System AVAS został wymyślony właśnie w trosce o bezpieczeństwo pieszych.

  • Unijne przepisy będą dotyczyć także używanych pojazdów, które do 1 lipca 2021 roku będą musiały mieć zainstalowany AVAS.


Aktualnie elektryczne pojazdy potrafią emitować dźwięk, ale można go wyłączyć jednym przyciskiem. Czy według nowych przepisów nie będzie takiej możliwości? Koniec z powolną jazdą po parkingu w zupełnej ciszy? Wszystko na to wskazuje. Zupełna cisza, która teraz wyróżnia elektryczne pojazdy od spalinowych przestanie istnieć a w jej miejsce pojawi się znany i nie zawsze lubiany acz bezpieczny ryk silnika do którego jesteśmy od lat przyzwyczajeni.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny

 
Krzysztof Ledzion felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0