Przyjęło się w naszym kraju, że cisza nocna trwa od 22.00 do 6.00. Raczej niewiele jest osób, które by nie słyszałaby choć raz hałasującego samochodu pod oknami swojego domu czy bloku. Wkrótce się to zmieni.

  • Unia Europejska chce zredukować emisję hałasu.


Nowe normy dotkną szczególnie producentów sportowych samochodów. Najbardziej jednak zawiedzeni z nowych przepisów będą moto-maniacy i potencjalni klienci szybkich pojazdów.

Aktualne, maksymalne natężenie hałasu nie może być większe niż:




  • 93 dB w samochodach benzynowych

  • 96 dB w samochodach diesel`a

  • 94 dB w przypadku motocykla z silnikiem mniejszym niż 125cm3

  • 96 dB w przypadku motocykla z silnikiem większym niż 125cm3.


Sonometry czyli urządzenia do mierzenia natężenia dźwięku nie znajdują się we wszystkich radiowozach. W tych natomiast, w których jednak występują, a policjanci mają podejrzenie, że nasze auto za bardzo hałasuje to na pewno skorzystają z okazji by to sprawdzić.




  • Za nieprzepisowy wydech grozi nam 300zł mandatu ( łamanie zakazu z art. 60 ust.2 pkt.2 z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, który zabrania używać pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem).


Dźwięk z głośników zamiast z wydechu? Już od jakiegoś czasu niektórzy producenci stosują tę metodę aby zadowolić klientów ,,rasowym" brzmieniem. Niestety dla prawdziwego motomaniaka taki zabieg psuje całokształt modelu i sprawia, że sportowy pojazd jest po prostu sztuczny.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny

 
Albin Sieczkowski felietonista z działu Felietony
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0