Komisja Europejska: Naprawy samochodów będą tańsze

pod maską samochodu

Komisja Europejska przyjęła dziś nowe rozporządzenie UE dotyczące sprzedaży i serwisowania samochodów. Ma być korzystne dla konsumentów, zapewniając im dostęp do tanich części zamiennych i napraw w nieautoryzowanych serwisach bez utraty gwarancji.

Nowe przepisy, które zastąpią od 1 czerwca obecne rozporządzenie „w zakresie dystrybucji i serwisowania pojazdów silnikowych”, ma w większym stopniu gwarantować prawo klientów do konkurencyjnych cenowo, nieoryginalnych części zamiennych oraz serwisowania samochodów w nieautoryzowanych warsztatach. To istotne dla posiadaczy samochodów – naprawy stanowią ok. 40 proc. kosztów utrzymania pojazdu – a także dla niezależnych warsztatów samochodów, które będą mogły łatwiej konkurować z autoryzowanymi serwisami.

 

Unijny komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia przedstawił rozporządzenie jako prorynkowe i prokonsumenckie. – Jestem przekonany, że nowe ramy prawne przyniosą odczuwalne korzyści konsumentom wraz z obniżeniem kosztów napraw i utrzymania aut – podkreślił.

 

Polscy niezależni producenci i dystrybutorzy części motoryzacyjnych oraz właściciele nieautoryzowanych warsztatów domagali się od KE takich rozwiązań, przestrzegając, że dominacja wielkich koncernów na rynku napraw, serwisowania i części zamiennych zagraża przetrwaniu polskich firm i podniesie koszty serwisowania samochodów dla klientów.

 

źródło: Forsal.pl

mp

 

2 komentarze do “Komisja Europejska: Naprawy samochodów będą tańsze”

  1. Pingback: สล็อตเว็บตรง

  2. Pingback: เครื่องพ่นละอองฝอย

Dodaj komentarz