Komisja ds. pytań – kto jest, kogo nie ma?

  • Kto będzie odpowiedzialny za tworzenie i weryfikację pytań egzaminu z teorii na prawo jazdy?
  • O nowym składzie Komisji rozmawialiśmy w programie Porozmawiajmy o Branży z Markiem Rupentalem (E-kierowca) i Arturem Plutą (Enigma Kielce)

Z pewnością znalazły się tam osoby, które posiadają kompetencje. Tylko, dobrze byłoby gdyby to były osoby, które do tej pory miały do czynienia z różnego rodzaju wydawnictwami. To dopiero miałoby sens, ponieważ przede wszystkim trzeba złapać koncepcję, wiedzieć co chemy uzyskać”.

Artur Pluta negatywnie ocenia eksperymentowanie ze składem komisji. Od samego początku dobór osób odpowiedzialnych za tworzenie i weryfikację pytań egzaminacyjnych powinien być starannie zaplanowany i przemyślany. Tak, aby uniknąć błędów i poszukiwania osób winnych niedopatrzeń, gdy one już się wydarzą.

„Czy w naszym kraju wreszcie nie mogłoby być normalnie? Tak, aby od początku wszystko wyglądało tak, jak powinno. Aby niepotrzebne było wprowadzanie alternatywnych rozwiązań, które nie zawsze się sprawdzają”.

Na dodatek bardzo niskie stawki wynagrodzenia za opracowanie i weryfikację pytań oraz ich tłumaczenie sprawiają, że można wątpić, czy branżowi eksperci zechcą uczestniczyć w ich tworzeniu. W sytuacji, w której o chęci zaangażowania się zawodowego decydują rynkowe uwarunkowania finansowe, szanujący swoją wiedzę i czas eksperci nie zechcą prawdopodobnie uczestniczyć w pracach komisji.