Kolejne zmiany w prawie jazdy

Szykują się kolejne zmiany w przepisach dotyczących prawa jazdy. Tym razem chodzi o prowadzenie samochodów osobowych z przyczepą – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”

Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym wynikają z nowego rozporządzenia Unii Europejskiej, które załatać ma dziurę prawną występującą w wielu krajach członkowskich (m.in w Polsce). Dysponując prawem jazdy kategorii B można prowadzić zestaw pojazdów (auto+przyczepa), którego masa nie przekracza 3,5 tony. W przepisach jest jednak pewna furtka mówiąca o tzw. „przyczepie lekkiej”, czyli takiej, o masie do 750 kg. Mając prawo jazdy kategorii B, taką ciągnąć możemy nawet autem, którego DMC wynosi równo 3,5 tony. Masa całego zestawu wynosi więc wówczas 4,25 tony. Tworzy to jednak patologiczną sytuację – kierowca potężnego SUV-a o masie 3,5 tony może ciągnąć lekką przyczepę bez dodatkowych uprawnień, a właściciel przeciętnego auta osobowego nie ma prawa ciągnąć nim przyczepy o masie powyżej 750 kg nawet, jeśli masa zestawu jest mniejsza niż 4,25 tony (wówczas wymagana jest już kategoria B+E). Od 19 stycznia 2013 roku, by ciągnąć przyczepę cięższą niż 750 kg, w zestawie o DMC nie przekraczającym 4,25 tony, nie trzeba już będzie mieć prawa jazdy kategorii B+E. Unijni urzędnicy chcą jednak, by kierowca takiego składu, przechodził specjalne, dodatkowe szkolenie.

Niestety – póki co – nie wiadomo, jak miałoby ono wyglądać, ani jakie wiązałyby się z tym koszty. O tych dowiemy się dopiero z rozporządzenia do ustawy o kierujących pojazdami.

red.

4 komentarze do “Kolejne zmiany w prawie jazdy”

  1. Pingback: ร้านเค้กบางแค

  2. Pingback: where can i Buy Ketamine 500 mg/10 vials

  3. Pingback: buy mushroom chocolate bars

  4. Pingback: Seal Online

Dodaj komentarz