Kobiety do ciężarówek! W Niderlandach się udało

Już 5% holenderskich ciężarówek kierowanych jest przez kobiety. Informacja jest o tyle ciekawa, że dane wskazują rzeczywistą liczbę kobiet pracujących w zawodzie, a nie tylko pań posiadających prawo jazdy kategorii C lub C + E.

Znaczący wzrost liczby kobiet w ciężarówkach notowany jest od około pięciu lat. Jako przyczynę, eksperci wskazują popularyzację zawodu kierowcy poprzez programy telewizyjne i internetowe, nowoczesną flotę ciężarówek wyposażonych we wszystkie możliwe urządzenia wspomagające pracę i specyfikę rynku lokalnego. Przewozy wykonywane są na niewielkich odległościach w małym państwie. A to oznacza codzienne powroty do domu i możliwość skutecznego łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Z polskiej perspektywy stałego niedoboru kierowców, warto wspomnieć o holenderskiej wieloletniej zgodzie i stabilnej polityce promocji zatrudnienia w transporcie. Oprócz wcześniej wymienionych działań, od kilku lat działa instytut STL, którego podstawową aktywnością jest popularyzacja zatrudnienia w transporcie drogowym. Popularyzacja bez barier płci, wieku i narodowości.