Specjalistyczny sprzęt do utrzymania dróg podczas zimy należący do GDDKiA Fot. GDDKiA

Teoretycznie spowalniają dojazd do naszego celu. Zazwyczaj ciągnie się za nimi sznur samochodów, a ich spore gabaryty utrudniają manewr wyprzedzania zwłaszcza, gdy za oknami panuje zima.

Skoro GDDKiA napisało taki komunikat na swojej stronie tzn. że jest coś na rzeczy, a jak wiemy przeglądając najpopularniejsze filmiki na Youtube, poziom kultury na polskich drogach potrafi być bardzo niski.

Kierowcy pługów, piaskarek to nie tylko użytkownicy dróg. Ich zadaniem jest aby dana droga była przejezdna. Odśnieżając drogi czasem zajmują cały pas jezdni, poruszają się wolno, z prędkościami 40-50km/h. Ich przejazd zimą pozostawia za nimi odśnieżoną drogę, która jest bezpieczniejsza. Na pojazdach GDDKiA zazwyczaj migają żółte światła sygnalizacyjne i być może właśnie dlatego kierowcy ,,nie zwracają uwagi" na te pojazdy, a to przecież dzięki nim ruch jest płynny.

Jeżeli widzisz więc piaskarkę próbująca się włączyć do ruchu to postaraj się przepuścić taki pojazd - apeluje GDDKiA. Zdarza się bowiem, że kierowcy poza brakiem kultury stwarzają niebezpieczne sytuacje jak zajeżdżanie drogi czy wręcz spychanie kierowców GDDKiA do rowu. Bywały i takie sytuacje w których sprawcami i ofiarami byli kierowcy chcący przejechać między płużącymi pojazdami.

W sezonie zimowym 2018/2019 do zimowego utrzymania zużytych może zostać:

  • 474 tys. ton soli drogowej,

  •  3,7 tys. ton chlorku wapnia,

  • 71 tys. ton materiałów uszorstniających.


Cała sieć dróg krajowych w sezonie 2017/2018 będzie utrzymywana w okresie zimowym w następujących standardach:
w standardzie I - około 4,5 tys. km

w standardzie II - około 11,0 tys. km

w standardzie III – około 1,8 tys. km

w standardzie V - około 1,6 tys. km

TUTAJ LINK do mapy zimowego utrzymania dróg krajowych na sezon 2018/2019.

  • GDDKiA utrzymuje niemalże 19 000km dróg krajowych. Do swojej dyspozycji posiada kilka tysięcy pracowników, 2300 pojazdów, 286 magazynów soli, gdzie łącznie znajduje się jej 430 tys. ton.


Dodatkowo dla potrzeb operacyjnych zainstalowano 1000 kamer oraz około 500 stacji meteorologicznych. Wszystko po to, aby jak najwcześniej wykryć utrudnienia na drodze.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny.
Albin Sieczkowski felietonista z działu Felietony
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0