Kierowca i pieszy z FOMO

Jak wskazują badania kierowcy i piesi z FOMO stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

FOMO to skrót od FEAR OF MISSING OUT, oznaczający obawę, lęk przed odłączeniem od sieci i stałej obecności z innymi w internecie. W tym w mediach społecznościowych.

Kierowcy z wysokim poziomem FOMO sięgają po smartfon trzykrotnie częściej niż inni. Jest to 25 procent osób, wobec ogółu, który sięga po urządzenie w 9 procentach przypadków.
Oderwanie oczu od drogi dwukrotnie zwiększa możliwość spowodowania kolizji. Nieświadomie zmieniamy tor jazdy, ułożenie rąk na kierownicy, jednocześnie zmniejszając uwagę i koncentrację na sytuacji drogowej.
Policyjne statystyki wskazują na to, że jest to rzeczywisty problem i wyzwanie, z którym należy się zmierzyć.

Badania podają, że problem dotyczy także pieszych. 11 procent przyznało, że korzysta z portali społecznościowych także w trakcie przechodzenia przez przejście dla pieszych. W przypadku osób o zwiększonym poziomie FOMO, liczba ta wzrasta do 29 procent.