Okazuje się, że lwia część polskich kierowców decyduje się na wymianę opon letnich na zimowe. Często robią to jednak za późno. Zdarza się też, że sporo do życzenia pozostawia jakość opon, są zużyte do granic możliwości - oceniają mechanicy z sieci serwisowej Premio Opony - Autoserwis.

W Polsce, w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe. Ta swoboda wyboru ogumienia powoduje, że są ryzykanci, którzy zimą nadal jeżdżą na letnich. Na szczęście jest ich coraz mniej. Mechanicy oceniają, że opony wymienia już ok. 90 proc. polskich kierowców.


Dwie nowe, dwie stare


Jednak sporo problemów stwarza sam termin wymiany opon.


- Wielu kierowców zwleka do pierwszego śniegu. Myślą, że w ten sposób zaoszczędzą, a to tylko pozory - mówi Agata Bolek z serwisu Premio Atol w Trzebnicy.


Co ciekawe, szybciej na wymianę opon decydują się panie. W ocenie mechaników Premio są ostrożniejsze i rzadziej przeceniają swe umiejętności za kierownicą.


Częstą nieprawidłowością wśród kierowców obu płci jest zaś utrzymywanie niewłaściwego ciśnienia w oponach. Kolejny błąd to użytkowanie opon do granic możliwości, nawet przy zużyciu bieżnika poniżej dopuszczalnej normy 4 mm. Zdarzają się nawet tacy, którzy jeżdżą na oponach z drutami wystającymi z podstawowej konstrukcji. Nie brakuje też właścicieli aut, którzy zakładają dwie nowe w zestawieniu z dwiema starymi, już zużytymi. Jest to poważny błąd, mogący destabilizować tor jazdy pojazdu.


Mechanicy mówią też o kierowcach, którzy jeżdżą na oponach w niewłaściwym rozmiarze. Lekkomyślni są też kierowcy, którzy chcą wymieniać opony już w sierpniu albo wrześniu, bo akurat mają na to czas. Inni zgłaszają się o wymianę z powrotem na letnie, gdy temperatura zimą podniesie się delikatnie powyżej +5° C.


Jak montować?


Wymiana opon wbrew pozorom wcale nie jest prosta. Zwłaszcza jeśli chcemy przeprowadzić ją samodzielnie. Jakimi zasadami warto się wtedy kierować?


- Najlepszym rozwiązaniem jest montaż nowego kompletu - radzi Marcin Tokarek z serwisu Premio Auto-Perfect w Piotrkowie Trybunalskim. - Jeśli chcemy wykorzystać opony z poprzedniego sezonu, trzeba pamiętać o ich rotacji. W przypadku wymiany tylko dwóch, co często się zdarza, lepsze zakładajmy na tył lub na oś napędową. Dlaczego? Zmniejsza to ryzyko wystąpienia poślizgu nadsterownego, który jest zjawiskiem groźniejszym i trudniejszym do opanowania zimą. I najważniejsze: dokręcajmy koła!


Z doświadczeń Marcina Tokarka wynika, że wielu kierowców zmienia opony samodzielnie, zapominając, iż wizyta w warsztacie jest wskazana. Także po to, żeby wyważyć nowo zamontowane koła.


Pęknięcia, guzy i wybrzuszenia


Warto w warsztacie skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy, zwłaszcza jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy opony nadają się jeszcze do użytku.


- Zużyty bieżnik, pęknięcia na boku opony, dziwne zachowanie na drodze, w tym brak trzymania i zbyt długa droga hamowania, nierówne zużycie ogumienia, guzy i wybrzuszenia. To wszystko świadczy o tym, że czas pomyśleć o zakupie nowego kompletu - mówi Paweł Karpiński z serwisu Premio Auto Express w Łęcznej.


Według serwisantów Premio, średni czas korzystania z kompletu opon zimowych przez klientów wynosi trzy - cztery lata i taki jest najbardziej optymalny. Chociaż nie brakuje też kierowców, którzy jeżdżą na tych samych oponach pięć lat, a nawet i dłużej. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas należy regularnie sprawdzać stan opon w serwisie.


Na co zwracać uwagę?


Początek sezonu jesienno-zimowego to dla wielu kierowców czas decyzji o zakupie opon zimowych. Tylko czym się kierować, kiedy na rynku jest tak wiele marek i modeli? Zdaniem serwisantów Premio, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę styl jazdy oraz to, czy opona nadaje się do danego samochodu. Co trzeci ekspert Premio wskazuje na parametry jezdne, a zwłaszcza przyczepność na mokrej nawierzchni. Istotne znaczenie ma też dostosowanie opon do miejsc, do których zamierzamy podróżować. Z kolei co piąty mechanik Premio uważa, że warto zaufać sprawdzonym markom, bo gwarantują one wysoką jakość produktu.


Jakub Ziębka


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0