Kia rio trafi do kolejnego WORD-u

Kia rio

WORD w Krośnie będzie kolejnym ośrodkiem egzaminacyjnym, w którym kandydaci na kierowców będą zdawali egzamin praktyczny na kategorię B kiami rio. Wcześniej dilerzy tej marki wygrali przetargi na dostawę aut w ośmiu innych wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego.

Przetarg w krośnieńskim WORD-zie został ogłoszony pod koniec sierpnia, rozstrzygnięcie nastąpiło w pierwszej połowie września. Chodzi o zakup dwunastu pojazdów przeznaczonych do egzaminowania osób ubiegających się o prawo jazdy kat. B. Dodatkowo zamawiający, czyli WORD w Krośnie, chciał sprzedać wykonawcy swoje wysłużone auta, czyli suzuki swift.

Suzuki swift na wylocie

Do przetargu przystąpiła tylko jedna firma. Jest to diler Auto Complex, który zaoferował nową kię rio. Zaproponowana przez niego cena za dwanaście samochodów to 780 tys. zł. Jednak należy od tego odliczyć prawie 289 tys. zł, bo tyle będzie kosztował wykonawcę wykup dwunastu sztuk suzuki swift.

– Umowa, którą już podpisaliśmy, jest skonstruowana w ten sposób, że wszystkie pojazdy muszą do nas dotrzeć do 15 listopada – wyjaśnia Ryszard Siepietowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie.

WORD w Krośnie chce od razu wymienić cały tabor, nie przewiduje żadnych okresów przejściowych, podczas których kandydaci na kierowców mogliby wybierać, czy chcą zdawać egzamin suzuki swift, czy kią rio.

Dziewiąty WORD, piąte województwo

WORD w Krośnie jest już dziewiątym ośrodkiem egzaminacyjnym, w którym przetarg na dostawę pojazdów na kategorię B wygrał diler oferujący nową kię rio. Najpierw, jeszcze w zeszłym roku, łódzka firma Marvel pokonała konkurentów we wszystkich wielkopolskich WORD-ach. Chodzi o ośrodki w Poznaniu, Pile, Kaliszu, Lesznie i Koninie. Cena zakupu aut to prawie 5,9 mln zł. Dodatkowo diler zobowiązał się do dwukrotnej wymiany pojazdów. Pierwsza ma się odbyć po 24, druga po 47 miesiącach od dnia podpisania umowy. Nowe pojazdy zaczęły się pojawiać w wielkopolskich WORD-ach od kwietnia.

Przetarg na dostawę do PORD-u w Gdańsku dwudziestu samochodów wygrał z kolei sopocki diler marki Kia, firma JD Kulej. Zaproponowana przez nią cena to 3,99 mln zł. Umowa pomiędzy WORD-em a dilerem została podpisana w połowie maja. Kandydaci na kierowców egzaminy kią mogą zdawać od 3 lipca.

Firma JD Kulej wygrała także przetarg w elbląskim WORD-zie. Umowa została podpisana 8 sierpnia. Pierwsze trzy pojazdy miały pojawić się w WORD-zie do 30 września. Kolejne dostawy zostaną zrealizowane do końca października i listopada.

Kolejnym WORD-em, który w ostatnich miesiącach „przesiadł się” na kie rio, był ośrodek w Zielonej Górze. Tam przetarg wygrała Grupa Gezet.

Wynika z tego, że kia rio już wkrótce będzie wykorzystywana w pięciu województwach i w dziewięciu wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego.

Brak wyboru

Z tak mocno zaznaczonej obecności kii rio na rynku egzaminacyjnym oraz szkoleniowym nie są zadowoleni właściciele ośrodków szkolenia kierowców. Powody są dwa. Szkoły jazdy z Wielkopolski i Pomorza na swoje pojazdy musiały bardzo długo czekać. Nawet kilka miesięcy. Mało tego, część szkół jazdy nie odbrała jeszcze wszystkich zamówionych aut.

– Zamówienie złożyliśmy w maju, termin dostawy trzech pojazdów ustalony został na maksymalnie 31 lipca. Pierwszy odebraliśmy w połowie sierpnia, drugi na początku września, a trzeciego jeszcze nie ma – poinformował nas w połowie sierpnia Ośrodek Szkolenia Kierowców „As” z Gdańska. – Dzwonimy do dilera od lipca i za każdym razem słyszymy, że „już w przyszłym tygodniu samochód będzie”. Do tego żadnego słowa przepraszam, żadnych wyjaśnień,

Jest jeszcze inny problem. Chodzi o awaryjność tych pojazdów. Z rozmów, które przeprowadziliśmy z właścicielami OSK, wynika, że najczęściej występującą usterką jest awaria przepustnicy.

Czy te niepokojące wieści dotarły także do Krosna?

– W umowie mamy zagwarantowany bezpłatny serwis na pięć lat, więc jestem spokojny – wyjaśnia Ryszard Siepietowski. – Warto wspomnieć jeszcze jedną rzecz. Rozpisując przetarg na dostawę aut nie możemy wykluczyć z niego konkretnej marki. Nie miałoby to żadnych podstaw. Poza tym kia rio była jedynym samochodem, który nam zaproponowano.

Jakub Ziębka

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.