Funkcjonowanie Strefy Tempo 30, która działa w Katowicach od kilku lat spisuje się znakomicie. Ilość wypadków zmalała blisko o połowę. fot. UM Katowice

  • Strefa Tempo 30 w Katowicach funkcjonuje już 4 lata
  • Liczba wypadków w obszarze strefy Tempo 30 spadła o 41%
W raporcie ,,Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego w Katowicach" możemy przeczytać, że tamtejsze drogi z roku na rok są coraz bezpieczniejsze. W dużej mierze jest to zasługa wolniejszej jazdy kierowców, a więc ,,wolniejszy" obszar miasta nazwany Strefa Tempo 30 ma po prostu sens.

Cytując słowa Bogusława Lowaka, naczelnika wydziału transportu: Przeprowadzona ocena funkcjonowania Strefy Tempo 30 w mieście potwierdziła zasadność i skuteczność jej wprowadzenia. Porównując dane dotyczące Strefy Tempo 30 z 2014 roku i 2018 roku można zaobserwować, że łączna liczba wypadków spadła o około 41%, natomiast łączna liczba wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów spadła o około 37% .

Warto podkreślić, że liczba wypadków spadła, a w tym samym czasie liczba zarejestrowanych pojazdów wzrosła z 251 tysięcy do 303 tys.

źródło UM Katowice
Pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło Strefy Tempo 30 wzorem miast zachodnich był Gdańsk. W Europie zachodniej Strefa Tempo 30 została pierwszy raz wprowadzona w niemieckim mieście Buxtehude 36 lat temu. Szybko okazało się, że rozwiązanie zdaje egzamin i jeszcze tego samego roku (1983) śladem Buxtehude poszły takie miasta jak Berlin, Borgentreich, Moguncja , Ingolstadt i Esslingen.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny


Albin Sieczkowski felietonista z działu Felietony
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0