Kandydaci oszukują na egzaminach, i to wcale nie w Polsce

W Niemczech, od stycznia do września, 2 700 osób zostało przyłapanych na próbie oszustwa podczas egzaminu na prawo jazdy. To najwięcej w historii i 38% więcej niż w analogicznym okresie roku 2022.

Zastanawialiśmy się, czy prezentować informację o metodach stosowanych przez oszustów. Ale, co tam- niech będzie, niektóre są naprawdę pomysłowe. Króluje metoda na klona– czyli obecność innej osoby niż zarejestrowana na egzamin. Poza tym wykorzystanie technologii: to około 30% ujawnionych przypadków, aplikacje mobilne w smartfonach, zestawy słuchawkowe z podpowiedziami, itd. Natomiast lubiący tradycję Niemcy nie rezygnują z najbardziej tradycyjnych metod, czyli ściąg. Te znalazły się na trzecim miejscu wykorzystywanych pomocy naukowych. 

Warto jednak zwrócić uwagę na znaczący wzrost liczby egzaminów na prawo jazdy przeprowadzonych w analizowanym okresie w całych Niemczech. Było ich o 9% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego, czyli ponad 1.5 miliona. Niemiecki TUV podsumowuje więc, że przypadki nieuczciwych praktyk uprawianych podczas egzaminu wciąż dotyczą marginalnej liczby kandydatów.