Kamień w szybę … i co wtedy?

kamien w szybe

Jedziesz samochodem i nagle „trzask”! Kamień w szybę uderza z dużą prędkością. Powoduje odprysk i trwałe uszkodzenie szyby. Na marginesie mówiąc takich odprysków na naszym lakierze w przedniej części pojazdu jest z reguły sporo. Tylko te na szybie powstają na oczach kierowcy.

prawko.pl testy i pytania egzaminacyjne

Zdjęcie to klatka filmu nagranego przez rejestrator z samochodu nauki jazdy, w którym doszło do uszkodzenia przedniej szyby. Kamień wzbił się w powietrze spod kół ciężarówki jadącej przed pojazdem nauki jazdy – wjechała z pasa rozbiegowego. Obecnie, w okresie zimowym, na drogach znajduje się wiele nieczystości oraz kamieni, które mogą stać się pociskiem uszkadzającym naszą szybę.

kamien w szybe

Zbita szyba … i co z oc?

Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Czy koszt naprawy szyby będzie spoczywał na użytkowniku pojazdu czy możliwe jest uzyskanie odszkodowania?

Z całą pewnością w takiej sytuacji z pomocą przychodzi nagranie z rejestratora video. Jest niepodważalnym dowodem na to, że kamień wzbił się w powietrze na skutek ruchu innego pojazdu. Uderzył w samochód jadący za ciężarówką w znacznej odległości. Jeżeli nie posiadamy rejestratora to z reguły niestety koszty naprawy będą spoczywały na nas. Najczęściej brak będzie informacji o nr rejestracyjnym pojazdu jadącego z przodu. Trudne również będzie wykazanie, że to właśnie w tej konkretnej sytuacji doszło do uszkodzenia szyby.

Załóżmy jednak, że tak jak w tym przypadku, samochód był wyposażony w rejestrator video. Na nagraniu widoczny jest lecący kamień i uderzenie w szybę. Mając dowód w postaci nagrania można postąpić w następujący sposób:

  1. odczytać nr rejestracyjne pojazdu, którego ruch spowodował „lot kamienia”
  2. dokonać sprawdzenia w bazie danych dot. zawartych ubezpieczeń OC w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym właściciel pojazdu jadącego przed nami zawarł umowę ubezpieczenia OC. Baza jest ogólnodostępna i pozwala na ustalenie zakładu ubezpieczeń i nr polisy.
  3. należy dokonać zgłoszenia szkody powołując się na nr polisy. Z reguły do zgłoszenia niezbędne będzie dołączenie nagranego filmu jako dokumentu na zaistnienie zdarzenia i powstanie uszkodzenia.
  4. dalsza część likwidacji szkody powinna polegać na wykonaniu oględzin uszkodzeń przez rzeczoznawcę z TU oraz wykonaniu niezbędnej naprawy.

Kamień w szybę – co na to ubezpieczyciele?

Jeżeli zaś towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania warto mieć na uwadze, że ubezpieczenie OC to ubezpieczenie działające w oparciu o zasadę RYZYKA, a nie WINY. Zatem każdy ruch pojazdu, którego skutkiem było uszkodzenie np. mienia (jak w tym przypadku) podlega ochronie ustawowej właśnie z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych. Mówiąc w skrócie w tym celu właśnie zawiera się obowiązkowe OC dla pojazdów – nawet jeżeli kierujący tym pojazdem nie zawinił (trudno byłoby wykazywać, że kierujący celowo najechał na kamień aby zbić komuś innemu szybę) to właśnie w związku z tym, że ruch jego pojazdu doprowadził do uszkodzenia można dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia OC.

Warto o tym wiedzieć. Może to uchronić Państwa przed znacznymi wydatkami, szczególnie w przypadku konieczności wymiany przedniej szyby wyposażonej w różne nowoczesne czujniki i kamery, które często są zintegrowane z powierzchnią szyby.

Powyższy materiał powstał na bazie rzeczywistego zdarzenia, które miało miejsce w okolicy Poznania. Odszkodowania w pełnej kwocie niezbędnej na pokrycie kosztów wymiany szyby zostało wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym umowę OC zawarł właściciel samochodu ciężarowego. Jeżeli znajdziecie się Państwo w podobnej sytuacji zachęcam do kontaktu, gdy pojawią się problemy przy likwidacji szkody.

mgr inż. Marcin Kukawka

Instruktor Nauki Jazdy i Techniki Jazdy
Rzeczoznawca Techniki Motoryzacyjnej i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Stały biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu
[email protected] | tel. +48 694 300 255

2 komentarze do “Kamień w szybę … i co wtedy?”

Dodaj komentarz