E-kontrola to auta z kamerami, których zadaniem jest kontrola opłat za parkowanie. foto ZDM Warszawa

Aktualnie kontrole opłat za parkowanie odbywają się z udziałem kontrolerów, którzy chodzą pieszo. Kontrolerów w Warszawie jest tylko 50. Nie są w stanie w ciągu jednego dnia kontrolować całej strefy płatnego parkowania, która jest bardzo duża.

Z tego powodu coraz więcej kierowców nie płaci za parkowanie ryzykując niewielkim mandatem, który wynosi 50zł. Kwota mandatu jest zdecydowanie za niska biorąc pod uwagę opłatę za parkowanie.
Jak działa w praktyce system e-kontroli? Pojazdy wyposażone są w kamery które zczytują tablice rejestracyjne zaparkowanych pojazdów. Następnie system sprawdza czy dany pojazd ma opłacony postój. Jeżeli kierowca nie opłacił postoju to zostanie wysłany do niego list zawierający mandat za brak uiszczenia opłaty za parkowanie. Może zdarzyć się, że akurat kierowca udał się do parkomatu dlatego kontrola w przypadku stwierdzenia braku opłaty będzie powtórzona w krótkim odstępie czasu.

Kiedy system zacznie obowiązywać? ZDM Warszawa system e-kontroli chciała wprowadzić już w ubiegłym roku, ale żadna z trzech firm, która złożyła wtedy ofertę nie sprostała wymaganiom. Oferty w obecnym, drugim już przetargu można składać do 29 marca br.

ZDM chce zakupić dwa pojazdy o napędzie elektrycznym. Poza kryterium ceny ważny jest także czas dostawy, czas reakcji na usterki oraz gwarancja i przede wszystkim skuteczność całego systemu.

  • Pieniądze z opłat za parkowanie trafiają do miejskiej kasy z przeznaczeniem na remont i rozbudowę m.in. infrastruktury drogowej.

  • Dziennie ze strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego korzysta około 120 000 samochodów.

  • 100 mln zł - tyle wynosiły wpływy z opłat za parkowanie w 2018 roku.


Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny.
Albin Sieczkowski felietonista z działu Felietony
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0