W prowadzonej na szkole-jazdy.pl dyskusji na temat bezpiecznego podróżowania w długi listopadowy weekend 01-04 pojawił się głos o "jeździe defensywnej"...

Pan Krzysztof Janiszewski napisał
Nikt w radio, ani w telewizji nie mówi o rzeczy najistotniejszej jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze. I przyjęciu pewnego rodzaju filozofii popularnie zwanej: defensywną i jej najważniejszego przesłania. Chcesz być bezpieczniejszy na drodze - zwiększ odstęp od innych. To jest takie proste, a zarazem chyba najtrudniejsze do zastosowania przez większość kierowców. Jazda i zatrzymywanie się "na zderzaku" poprzedzającego nas auta jest najczęstszą (!) przyczyną wielu zdarzeń drogowych. Większość kierowców (tych uważajacych sie za doskonalych) po prostu nie ma pojęcia czym jest zasada trzech-czterech sekund i w jakim miejscu bezpiecznie zatrzymać samochód za samochodem. Niestety większość tzw. fachowców też nie wiele o tym wie..

Zasady jazdy defensywnej:

  • uważnie obserwuj drogę i otoczenie

  • patrz jak najdalej do przodu aby możliwie najwcześniej zareagować na niebezpieczeństwo

  • przestrzegaj zasad ruchu drogowego, postępując w ten sposób szanujesz innych użytkowników drogi Ważna motywacja: nie chodzi o to aby unikać kar, mandatów, etc. Ale przestrzeganie przepisów ma wynikać z szacunku dla innych kierowców, pieszych

  • zachowuj się w sposób czytelny dla innych. Nie zaskakuj

  • analizuj i wyciągaj wnioski z poziomu bezpieczeństwa swojej jazdy


Wielu kierowców deklaruje, że właśnie "wyciąga wnioski", jedzie "uważnie i bezpiecznie". Jednak gdy ich styl jazdy poddany zostanie ocenie profesjonalistów, okazuje się, że łamią praktycznie wszystkie powyższe zasady. Są bowiem skoncentrowani na własnej interpretacji zachowań, a nie na tym, jak inni użytkownicy drogi odbierają ich styl jazdy.

Czy jest na to sposób? Czy już na etapie szkolenia można uczyć drogowej empatii?  Czy możliwe jest podczas krótkiego kursu nauki jazdy wyrobienie w młodym kierowcy postaw na drodze, których nie stosuje w życiu w innych obszarach: społeczność, empatia, nastawienie na odbiorcę?

 
Szymon Janicki felietonista z działu Język angielski dla instruktorów
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0