W grupie siła, czyli o negocjacjach na większą skalę, które obniżają koszty ubezpieczeń pojazdów.


Tajemnicą poliszynela jest fakt, że oferty indywidualne, czy też personalizowane kosztują więcej. Z czego to wynika? Sprawa jest stosunkowo prosta – koszt rozpoznania, pozyskania i dalszej obsługi klienta indywidualnego jest znacznie wyższy niż w przypadku grupy klientów.   


Analogicznie do cen hurtowych np. produktów spożywczych – więcej znaczy taniej, co w ubezpieczeniach przekłada się na zasadę, że im więcej pojazdów ubezpieczamy, tym atrakcyjniejsze warunki uda nam się wynegocjować z towarzystwem ubezpieczeniowym.


Ale czy tylko cena ma znaczenie? Otóż, nie do końca. Z pewnością jest to ważny aspekt, biorąc pod uwagę kluczową w każdym przedsiębiorstwie optymalizację kosztów. Niemniej jednak, przy wyborze oferty ubezpieczenia przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy  odpowiada ona realnym potrzebom naszego przedsiębiorstwa. W tym celu należy zastanowić się, co dla naszej firmy jest największym ryzykiem oraz na jakie konsekwencje może narazić nas powstanie szkody w następstwie pojawienia się tego ryzyka.


Wybierając obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne mało który przedsiębiorca decyduje się na kompleksową analizę ryzyka w firmie. Wymaga to wiedzy specjalistycznej i czasu, który z perspektywy biznesowej, korzystniej jest przeznaczyć po prostu na zarabianie pieniędzy. Na tym etapie z pomocą może przyjść nam ekspert, np. agent lub broker specjalizujący się w dziedzinie ubezpieczeń komunikacyjnych, który najlepiej zidentyfikuje nasze potrzeby i spośród licznych ofert na rynku pomoże wybrać tę najkorzystniejszą,.Taka współpraca pozwoli realnie zabezpieczyć nasze pojazdy na wypadek szkód i uniknąć konsekwencji, które mogłyby np. spowolnić lub sparaliżować funkcjonowanie naszego przedsiębiorstwa.


Spośród dostępnych ofert i możliwości na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych przedsiębiorca (w zależności od potrzeb) może wybrać ofertę indywidualną lub grupowe ubezpieczenie pojazdów służbowych. W przypadku ofert indywidualnych są to gotowe produkty, których realną wartość weryfikujemy najczęściej dopiero w momencie powstania szkody. Decydując się na ubezpieczenie flotowe w ramach jednej polisy możemy ubezpieczyć zbiorczo wszystkie pojazdy floty - niezależnie od tego czy są to samochody osobowe, ciężarowe czy innego typu.


Jeszcze niedawno oferty ubezpieczenia tego typu skierowane były wyłącznie do dużych firm, które dysponowały większą ilością pojazdów. Obecnie ubezpieczyciele zwracają coraz większą  uwagę  także na małe i średnie przedsiębiorstwa, do których coraz chętniej adresują swoją ofertę flotową, podchodząc do kryterium ilościowego coraz bardziej elastycznie.


Istotną przewagą ubezpieczeń grupowych nad indywidualnymi jest duża możliwość negocjacji oferty ubezpieczenia, zarówno jeśli chodzi o cenę jak i zakres ubezpieczenia.  I tutaj po raz kolejny nieocenione okazuje się wsparcie wspomnianego eksperta, który doradzi nam na jakie elementy oferty należy zwrócić uwagę i pomoże wynegocjować jak najlepsze warunki.


Pomimo tego, że zakres ubezpieczenia OC regulowany jest przez ustawę, doświadczony specjalista negocjując ofertę, w zależności od potrzeb klienta  może również wzbogacić przygotowaną ofertę o dodatkowe elementy np. do obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) dodając ubezpieczenie auto casco (AC), ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), ubezpieczenie szyb, pakiet usług Assistance.Coraz częściej w zakres ubezpieczenia wchodzą także koszty pomocy prawnej przy dochodzeniu odszkodowania, tzw. „assistance prawny”. Na wniosek klienta można również wystąpić o klauzule dodatkowe lub szczególne warunki, które w indywidualny sposób uwzględnią oczekiwania oraz specyfikę klienta.


ubezpieczenie komunikacyjne dla OSK

Zalety ubezpieczeń flotowych są niepodważalne. Umowa generalna, która reguluje warunki współpracy z towarzystwem zawierana jest na prostych zasadach, które nie mogą zmienić się w trakcie jej obowiązywania. Ma to szczególne znaczenie np. przy zmianach taryf ubezpieczenia. Kolejną korzyścią jest prosty nadzór nad funkcjonowaniem umowy dzięki takiemu samemu okresowi ubezpieczenia dla wszystkich ubezpieczonych pojazdów. Odnowienie polisy następuje płynnie dla wszystkich pojazdów w tym samym czasie, dzięki czemu nie musimy martwić się o to, że zapomnimy o obowiązku ubezpieczenia. Co więcej, ubezpieczyciele łaskawym okiem spoglądają na klientów flotowych, którzy w prosty sposób budują odpowiedni wolumen składki (czyli wartość dla towarzystwa), dedykując im np. wyspecjalizowanych likwidatorów zajmujących się wyłącznie obsługą flot. To z kolei wpływa na uproszczenie i skrócenie standardowych procedur, a w efekcie redukuje czas, w którym pojazd może być wyłączony z użytkowania.


Kiedy zastanawiamy się nad wyborem ubezpieczenia samochodów służbowych, pamiętajmy, że ubezpieczamy nie tylko pojazd, ale zarazem narzędzie pracy. Nie podejmujmy więc pochopnie decyzji, których konsekwencje mogą później odbić się na kondycji naszego przedsiębiorstwa. Mając możliwość negocjacji oferty zaufajmy specjalistom, którzy mają odpowiednie kompetencje. Oczywiście siła negocjacyjna pośrednika uzależniona jest od jego doświadczenia, wiedzy i umiejętności.Warto przy tym  pamiętać o wyborze specjalistów o ugruntowanej pozycji na rynku, którzy cieszą  się zaufaniem zarówno u klientów, jak  towarzystw ubezpieczeniowych, z którymi współpracują.


Artykuł w ramach akcji SzanujElke.pl

fot. unsplash.com
Krzysztof Syrek felietonista z działu Marketing
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0