ITD Śląsk posiada najnowocześniejszą mobilną stację diagnostyczną w Polsce

Mobilna stacja diagnostyczna waży niecałe 8 ton, ale może sprawdzić, kontrolować pojazdy o masie nawet 40 ton. Fot. gitd.gov.pl

Urządzenie będzie wspierać ITD w procesie kontroli wszystkich pojazdów. Od aut osobowych jak:  taksówki, busy, autobusy, ciężarówki aż po zespoły pojazdów, które mogą ważyć kilkadziesiąt ton.

Urządzenie na pierwszy rzut oka wygląda całkiem niepozornie. Jego możliwości są natomiast ogromne i z pewnością przyczynią się do wykrywania wania niesprawnych technicznie pojazdów. Niewielkie wymiary sprawiają, że urządzenie jest niezwykle mobilne i potrzebuje niewiele przestrzeni aby móc w pełni działać.

Mobilna stacja diagnostyczna potrafi sprawdzić:

  • układ kierowniczy,
  • układ hamulcowy,
  • zawieszenie,
  • emisję spalin,
  • tachograf i wiele innych rzeczy.

Do obsługi całej maszyny wystarczy jeden inspektor, który może analizować i archiwizować wszystkie dane na bieżąco.

Mobilnej stacji kierowcy mogą spodziewać się na całym obszarze Śląska. Pełne rozłożenie maszyny trwa tylko 15 minut.

Jest to już trzecia tak nowoczesna mobilna stacja diagnostyczna. Pierwsza pojawiła się w 2011 roku w województwie kujawsko-pomorskim. Kolejna w 2015 roku wsparła Wrocław. Docelowo, w każdym województwie ma się pojawić takie urządzenie na wyposażeniu WITD.

Między 2011 a 2018 przeprowadzono 8710 kontroli, które w 41,4% (3610) zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych. Na mobilnych stacjach można wykonać niemalże te same badania techniczne pozwalające określić zagrożenia w bezpieczeństwie ruchu drogowego, co w stacjonarnym punkcie.

W samym tylko 2018 roku podczas kontroli w 37% przypadków zatrzymano dowody rejestracyjne. W pozostałych punktach kontrolnych w których nie ma mobilnych stacji, dowody straciło 6,7% kontrolowanych pojazdów.

Koszt mobilnej stacji diagnostycznej to 1 200 000 złotych. Miejmy nadzieję, że praca urządzenia znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny.

Wasze komentarze (1)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.