ITD rozpoczyna protest

Inspekcja Transportu Drogowego, choć wykonuje wiele obowiązków charakterystycznych dla służb mundurowych, formalnie dalej nią nie jest. Funkcjonariusze domagają się zmian.

Związek Zawodowy Inspekcji Transportu Drogowego opublikował dokument, w którym aż 93% ankietowanych inspektorów wyraziło chęć transformacji w służbę mundurową. Mimo, że wypełniają oni wiele zadań zbieżnych ze służbami mundurowymi to nie mają żadnych przywilejów z tego tytułu. Chodzi np. o lepsze warunki emerytalne. Poprzedni rząd stworzył co prawda projekt zmian, jednak nie doczekały się one publikacji. Popularne “krokodyle” ogłosiły więc protest, który ma trwać cały styczeń. Zaplanowane zostały w związku z tym wzmożone kontrole, głównie pojazdów z polskimi tablicami rejestracyjnymi, celem zwalczania nieuczciwej konkurencji. Kierowcy będą sprawdzani pod kątem trzeźwości, dokumentów, stanu technicznego pojazdu oraz czasu pracy. ITD ma nadzieję, że dzięki temu rząd w końcu zauważy jej potrzeby.