Od stycznia zeszłego roku do czerwca 2015 roku najwięcej kandydatów na instruktorów próbowało zdać egzamin na kategorię B w województwach: mazowieckim, małopolskim i śląskim. Z kolei najlepszą zdawalnością mogą pochwalić się mieszkańcy Pomorza.

Raport, który przygotowaliśmy specjalnie dla czytelników „Szkoły Jazdy”, powstał na podstawie danych przekazanych nam przez szesnaście urzędów wojewódzkich. Dlaczego akurat one dysponują takimi informacjami? Wynika to z ustawy o kierujących pojazdami, w której możemy przeczytać, że komisję egzaminacyjną sprawdzającą kandydatów na instruktorów powołuje właśnie wojewoda.


W naszym zestawieniu skupiliśmy się tylko na kandydatach, którzy chcieli uzyskać uprawnienia na kategorię B. Pod lupę wzięliśmy cały ubiegły rok i pierwszą połowę 2015 roku.


Z przekazanych nam informacji wynika, że największym zainteresowaniem egzaminy na instruktora kategorii B cieszyły się w województwie mazowieckim. Łącznie przez półtora roku zanotowano tam 289 podejść (w 2014 roku - 198, w I połowie 2015 roku - 91). Niewiele mniej egzaminów odbyło się w województwach małopolskim (w 2014 roku - 131, w I połowie 2015 roku - 69) i śląskim (w 2014 roku - 113, w I połowie 2015 roku - 57). Takie dane nie mogą dziwić, gdyż wymienione województwa znajdują się w pierwszej czwórce zestawienia Głównego Urzędu Statystycznego, w którym brano pod uwagę liczbę ludności.


Cały artykuł ukaże się we wrześniowym numerze "Szkoły Jazdy".


 


jaz


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0