Ile kubików można załadować i nie złamać przepisów

Między przewoźnikami wożącymi drewno trwa od dawna konflikt o ilości przewożonego drzewa. W ubiegłym roku pisaliśmy o porozumieniu, jakie udało się wynegocjować Ogólnopolskiemu Związkowi Pracodawców Transportu Drogowego z zakładami Mondi w Świeciu. Jednym z najważniejszych zapisów tej umowy było porozumienie o wprowadzeniu limitu przyjmowanego drewna. Teraz przewoźnik może dostarczyć maksymalnie 31 m3 tego surowca. Większych ładunków odbiorca nie przyjmie.

Ile kubików można załadować i nie złamać przepisów

Między przewoźnikami wożącymi drewno trwa od dawna konflikt o ilości przewożonego drzewa. W ubiegłym roku pisaliśmy o porozumieniu, jakie udało się wynegocjować Ogólnopolskiemu Związkowi Pracodawców Transportu Drogowego z zakładami Mondi w Świeciu. Jednym z najważniejszych zapisów tej umowy było porozumienie o wprowadzeniu limitu przyjmowanego drewna. Teraz przewoźnik może dostarczyć maksymalnie 31 m3 tego surowca. Większych ładunków odbiorca nie przyjmie.

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przewoźników Wielkopolski WITD zorganizował akcję ważenia pojazdów przewożących drewno. Jej uczestnikami akcji byli przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego, inspektorzy z oddziału terenowego w Pile, przedstawiciele Lasów Państwowych, jak również reprezentanci firm transportowych zajmujących się przewozem drewna.

Tym razem (21 czerwca 2010r.) inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej oraz przedstawicielami Stowarzyszeń Przewoźników dokonywali próbnych ważeń pojazdów przewożących drzewo okrągłe.

Działania miały na celu określenie, jaka ilość surowca może być przewożona pojazdami ciężkimi, aby nie były naruszane przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym i Ustawy o drogach publicznych.

 

Zważono 5 pojazdów , w tym: jeden przewożący drewno osikowe, drugi – brzozowe, trzeci świerkowe, na czwarty załadowano – świerkowe i sosnowe, na piątym tylko sosnowe.

Okazało się, że biorąc pod uwagę porę roku, oraz warunki atmosferyczne w czasie ważenia pojazdów należy przyjąć, że aby nie złamać przepisów i nie przekroczyć masy pojazdu wraz z przewożonym ładunkiem można załadować następująca ilości przewożonego drewna w metrach sześciennych.

• drewno iglaste (świerk) do 29 m3,

• drewno iglaste (bez świerku) do 22 m3,

• drewno liściaste do 22 m3.

Spedycje.pl/ WITD w Białymstoku

 

 

 

 

Dodaj komentarz