Rzeszów jest jedynym miastem w Europie, w którym policjanci korzystają z motocykla legendarnej marki Harley-Davidson. Taki nietypowy prezent ufundował tamtejszy magistrat. Z kolei opolscy funkcjonariusze testują już piętnaście terminali płatniczych, za pomocą których można zapłacić mandat. A komendy policji w całej Polsce odebrały pierwszą partię nieoznakowanych radiowozów marki BMW.

Uroczyste przekazanie motocykla, który będzie służył rzeszowskiej drogówce, odbyło się na początku stycznia. Harley wraz z niezbędnym wyposażeniem kosztował ponad 83 tys. złotych. To pierwszy motocykl tej marki przekazany polskim policjantom. Został zakupiony ze środków należących do rzeszowskiego magistratu.


Szybki król szos


Jest to najnowszy model o nazwie road king z silnikiem millwaukee eight o pojemności 1745 cm3 i mocy 90 KM w wersji przygotowanej specjalnie na potrzeby policji. Motocykl jest dodatkowo wyposażony w urządzenia radiolokacyjne, drukarkę do wypisywania mandatów, policyjne światła i sygnał. Od wersji cywilnych różni się tym, że ma powiększony alternator, dochładzające wiatraki do silnika oraz bardzo wygodne i regulowane jednoosobowe siedzenia. Może jechać z prędkością nawet 190 km/h.


W Rzeszowie będzie wykorzystywany do służby patrolowej na terenie miasta. Ma także służyć do zabezpieczenia imprez biegowych czy rowerowych.


- Zależy nam, aby funkcjonariusze mieli jak najlepszy sprzęt, stąd decyzja o zakupie motocykla - mówi prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. - Dodam, że praca naszych policjantów jest wspaniała - 98 proc. mieszkańców jest zadowolonych z bezpieczeństwa w mieście. Dlatego staramy się pomagać policji jak tylko możemy


Co ciekawe, Rzeszów jest jedynym miastem w Europie, w którym policja korzysta z motocykla marki Harley-Davidson. Nie znaczy to wcale, że nigdy wcześniej polscy funkcjonariusze z takich maszyn nie korzystali. W 1927 roku, gdy powstawała policja drogowa, do patrolowania dróg mundurowi używali właśnie harleyów. Pozostały one w służbie do 1939 roku.


140 aut za 27 mln zł


Z kolei nie tylko na Podkarpaciu, ale na terenie wszystkich województw, zaczynają pojawiać się nieoznakowane radiowozy bmw 330i xDrive. Zostały zakupione przez Komendę Głównę Policji. Jeszcze w tym roku po polskich drogach będzie jeździło 140 takich pojazdów. Kosztowały łącznie 27 mln zł.


Jak mówią policjanci, nowoczesny sprzęt ma przyczynić się do jeszcze większej poprawy bezpieczeństwa na drogach. Bmw 330i xDrive to samochód wyposażony w dwulitrowy turbodoładowany silnik benzynowy o mocy 252 KM (350 Nm). Rozpędza się do 100 km/h w 5,8 s. Prędkość maksymalna to 250 km/h. Policjanci w nowych BMW do pomiaru prędkości ściganego auta będą używać wideorejestratorów Videorapid 2a polskiej firmy Zurad.


Opolscy policjanci mają już 15 terminali


Opolska policja jako pierwsza w kraju weszła w posiadanie piętnastu terminali płatniczych. To program pilotażowy. Jeżeli się sprawdzi, niebawem terminale otrzymają patrole w całej Polsce. Dzięki tym urządzeniom obywatel może natychmiast uregulować mandat, np. jeśli nie ma przy sobie gotówki.


Takie działania są możliwe dzięki rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów z 4 września ubiegłego roku.


Jakub Ziębka

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0