Tym razem tematem numeru będą oddziały terenowe wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Tylko od kwietnia powstało aż kilkanaście takich filii. Nie znaczy to oczywiście, że w gazecie zabraknie innych równie ciekawych tematów. Przekonacie się o tym, biorąc do ręki najnowszy, już ostatni w tym roku numer "Szkoły Jazdy".

Temat numeru: WORD-y bliżej ludzi


Niecałe półtora roku po wejściu w życie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, umożliwiającej egzaminowanie kandydatów na kierowców w mniejszych miastach, wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego otworzyły już kilkanaście filii. Co ciekawe, żadna z nich nie powstała na północy Polski.


Potrącił na pasach dwoje dzieci, nadal uczy kursantów jeździć


Dariusz P. - były policjant, obecnie instruktor w jednej ze szkół jazdy w Trzebini - jechał za szybko i na przejściu dla pieszych potrącił dwoje dzieci. Prawa jazdy nie stracił, bo sąd uznał, że było to wykroczenie.


E-learning w harmonogramie szkoleń


Ustawa o kierujących wprowadziła obowiązek prowadzenia tzw. harmonogramu zajęć teoretycznych. Ani nowy przepis, ani pochodzący od urzędników wzór harmonogramu nie uwzględniają jednak specyfiki nauczania na odległość. Co na to resort?


Budżetowy napęd na cztery koła


Pierwszy atak zimy przypomni kierowcom o napędzie na cztery koła. Wbrew obiegowym opiniom, rozwiązanie sprawdza się nie tylko w terenówkach i samochodach sportowych -uważa Łukasz Szewczyk.


Nieobowiązkowa teoria. Zagrożenie czy szansa?


Od listopada w siedzibach wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego odbywają się prezentacje innowacyjnego modelu biznesowego. Pozwoli on na optymalne wykorzystanie warunków, które już od 1 stycznia stworzy nowa ustawa.


Cena minimalna receptą na kryzys?


Na stronie internetowej Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców można zabrać głos w sprawie wprowadzenia ustawowej ceny minimalnej za kurs nauki jazdy. Większość głosujących jest takiej koncepcji przychylna.


Ambasadorzy dobrej sprawy


Jeżeli każdy choć troszeczkę zacznie od siebie, a następnie współpracowników i kursantów wymagać, miejmy nadzieję, że zaczną o nas lepiej mówić, lepiej nas postrzegać i w końcu może się z nami liczyć. Jestem w tej kwestii optymistą! - pisze Paweł Żuraw.


Motocykliści kontra drogówka


Motocykliści w Szczecinie chcą na buspasy. Policja kręci nosem. Wiosną zostanie przeprowadzony eksperyment. Zgoda na to, by motocykle wjeżdżały na buspasy, ma ułatwić życie nie tylko właścicielom jednośladów, ale także kierowcom. - Nie ma żadnego niebezpieczeństwa, a korzyści ogromne - przekonują motocykliści.


Skoda fabia III - nowe rozdanie


Wielu kierowców zbierało pierwsze szlify za kierownicą skody fabii II. Lada moment do salonów trafi trzecia generacja samochodu. Wzięliśmy ją pod lupę, szukając zalet i wad.


Przegląd legislacyjny


Przyglądamy się zmianom w projekcie sporej nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów.


Dokąd zmierzasz, motoryzacjo?


Motoryzacja ewoluuje w błyskawicznym tempie. Tydzień bez nowego modelu czy chociażby innowacyjnego rozwiązania technicznego, systemu wspomagającego kierowcę, czy świeżego trendu stylistycznego jest tygodniem straconym. Można też zauważyć zmieniające się postawy kierowców.


Plany na wspólny rozwój w roku pełnym zmian


Nadchodzący rok przyniesie szkołom jazdy kolejne rewolucyjne zmiany. Od stycznia wchodzą w życie nowe zapisy ustawy o kierujących pojazdami, które znacząco wpłyną na funkcjonowanie branży związanej ze szkoleniem kandydatów na kierowców. Największa zmiana to zniesienie obowiązku szkolenia teoretycznego w OSK.


Motoryzacyjne przygody Moniki Pyrek


- Aż dwa razy ktoś wybijał mi szybę. Zawsze w momencie, gdy dopiero zaczynałam danym samochodem jeździć. Pamiętam, że w tym samym czasie z mojego jeepa zniknęły także butelki z niecodziennym specyfikiem - sokiem z acai, który wygląda jak wino. Pije się go w małych ilościach, w zasadzie wystarczy jeden łyk. Zastanawiałam się potem, czy ktoś, kto wybił mi szybę, o tym wiedział. Bo jeśli wypił za jednym razem całą butelkę, to mógł mieć duże problemy z żołądkiem - opowiada Monika Pyrek-Rokita.


Urzędy nie kierują na ponowny egzamin


Ponad rok temu doszło do pierwszych zatrzymań w sprawie korupcji w ośrodku ruchu drogowego w Tarnowie. Mimo zapowiedzi prokuratury, osoby, które wręczały korzyść majątkową w zamian za pozytywny wynik egzaminu, nie utraciły prawa jazdy.


Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe


Kiedy nasza jazda staje się wyścigiem zamiast podróżą, z której czerpiemy przyjemność, to chyba coś jest nie tak. I to na pewno nie z naszym samochodem! Kulturalny kierowca pomaga innym kierującym zrobić dokładnie to, czego chce również on sam - bezpiecznie dotrzeć do celu - pisze Albin Sieczkowski.


Czy na lubelskich drogach może być bezpieczniej?


Polska pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego zajmuje jedno z końcowych miejsc w rankingu europejskim, a województwo lubelskie na tle kraju analogiczną niemal pozycję.


Ministrze, dlaczego nie możemy szkolić na placu w?Gorzowie?


Właściciel barlineckiego OSK „Roman” Rafał Nowosielecki napisał do ministra infrastruktury pismo, w którym wnosi o możliwość prowadzenia szkolenia na placu manewrowym w Gorzowie Wielkopolskim. - Ustawa ma nam ułatwiać życie, nie przeszkadzać - mówi szef autoszkoły.


Biznes czy filantropia?


Coraz częściej odnoszę wrażenie, że właściciele ośrodków szkolenia to filantropi, którzy prowadzą swój biznes dla dobra publicznego, bez jakiegokolwiek zarobku. A może nie prowadzą biznesu? Może nauka jazdy, czyli przedsiębiorstwo zajmujące się organizacją kursów dla kandydatów na kierowców, to jakaś inna forma działalności? -  prowokuje Marcin Kukawka.


Szczecin nieprzyjazny kierowcom


Coraz większe korki, drogie strefy parkowania, wysokie ceny paliwa i trudne warunki na drodze - to wszystko sprawia, że kierowcom nie żyje się łatwo. Specjaliści portalu Korkowo.pl postanowili, już po raz drugi, sprawdzić, w którym mieście kierowcom żyje się najlepiej. Na czele rankingu miast przyjaznych kierowcom znalazły się Kielce i Zielona Góra, na samym końcu - Szczecin.


Przygotuj samochód do zimy!


Zima to pora roku wymagająca specjalnego przygotowania samochodu. Trzeba włożyć w to bardzo dużo staranności - przypomina Marek Rupental.


Potrzebne są zmiany!


Przypisanie MSW wiodącej roli w koordynowaniu i egzekwowaniu działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, włączenie ITD do policji, pozbawienie straży gminnych możliwości korzystania z fotoradarów mobilnych, zmiany w przepisach oraz przede wszystkim dalsze inwestowanie w budowę dróg i autostrad - to tylko niektóre z wniosków NIK po kontrolach stanu bezpieczeństwa na drogach.


Kłopotliwa sytuacja


Szkoły jazdy powinny szkolić, WORD-y egzaminować, kursanci szkolić się oraz zdobywać umiejętność prowadzenia pojazdu. Urzędnicy niech pomagają kierownikom ośrodków szkolenia kierowców w ich pracy - pisze Marcin Zygmunt.


Gwiazdy zachęcają do noszenia odblasków


Na drogach wciąż giną lub ulegają poważnym wypadkom dzieci. Najczęściej są pieszymi. Po zmierzchu wyglądają jak małe, niewidoczne w ciemności punkty. Niestety, nie wszyscy są świadomi, że niewielki odblaskowy element przyczepiony do kurtki czy buta może zapobiec tragedii. Właśnie o tym, żeby nosić odblaski, przypomina kampania społeczna „Bezpieczny, bo widoczny”.


Koniec czy początek?


Mija pracowity rok. Dzisiaj jeszcze nie wiadomo, jak go będziemy nazywać i oceniać w przyszłości. Rokiem przełomu czy też, jak sądzi wielu z nas, rokiem straconych szans. Jedno jest pewne. Był to rok nadziei - ocenia w swoim felietonie Wojciech Szemetyłło.

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0