W życie weszło dziś RODO (Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych) i ustawa z dnia 10 maja o ochronie danych osobowych. 

W uchwalonej ustawie nie znalazły się ostatecznie kontrowersyjne wyjątki, jakie do projektu wprowadzono po konsultacjach publicznych. Oznacza to, że mali i średni przedsiębiorcy będą musieli dostosować się m.in. do rozbudowanych obowiązków informacyjnych wynikających z RODO, a także respektowania rozszerzonych praw osób, których dane dotyczą.


Przetwarzanie danych za zgodą rodziców


Ostatecznie zdecydowano się na podwyższenie do 16 lat wieku, do którego na przetwarzanie danych dziecka muszą zgodzić się rodzice lub  opiekunowie. Projekt zakładał ustalenie tej granicy na poziomie 13 lat, czyli najniższym jaki dopuszcza RODO.


Zmiany instytucjonalne


W uchwalonej ustawie, odmiennie od projektu, uregulowano kwestie związane z nowo tworzonym urzędem ochrony danych osobowych, upodabniając go w niektórych aspektach do obecnie działającego GIODO, choć ostatecznie odrzucono dalej idące propozycje postawienia między tymi instytucjami znaku równości, włącznie z  pozostawieniem dotychczasowej nazwy.


rb
Krzysztof Ledzion felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0