Gdzie jest więcej bakterii niż na desce toaletowej? Na kierownicy!

Niedawno zakończyły się badania w których udowodniono, że samochód to wielkie skupisko zarazków i bakterii. Wieniec kierownicy to jeden z najbrudniejszych przedmiotów z jakimi kierowcy mają na co dzień do czynienia.

Firma CarRentals, która jest internetową wypożyczalnią samochodów w USA, przeprowadziła wśród kierowców ankietę w której padło pytanie ,,Jak często dezynfekujesz wnętrze swojego pojazdu?”. Nieco ponad trzydzieści procent (32%) kierowców odpowiedziało, że robi to bardzo rzadko, co w domyśle oznacza nic innego niż raz na rok.

Z ankiety wyszło, że średnio prawie co trzeci kierowca jeździ bardzo brudnym samochodem. Konkurencyjna firma (Expedia Group) zajmująca się także wypożyczaniem samochodów opublikowała bardziej szokujące dane.

Narodowe Centrum Informacji Biotechnologicznej oznajmiło, że wnętrza samochodów to jedne z najbrudniejszych miejsc na ziemi.

Wieniec kierownicy to czterokrotnie większe siedlisko zarazków i bakterii niż deska klozetowa.

Najgorsze jest w tym to, że kontakt z kierownicą jest obecny zawsze podczas nawet najkrótszej podróży autem z punktu A do punktu B.

Przeprowadzone badania określiły stopień zabrudzenia poszczególnych wewnętrznych części samochodu za pomocą średniej wielkości bakterii będących na każdym centymetrze kwadratowym, czyli tzw. CFU.

  • CFU dla wieńca kierownicy wynosi 629
  • CFU dla telefonu komórkowego wynosi 100
  • CFU dla przycisków na windzie publicznej to 313
  • CFU dla publicznej toalety to 172

We wnętrzach samochodów dominują dwa rodzaje bakterii:

Staphylocococcus – przyczynia się do zatrucia pokarmowego oraz infekcji skóry

Propionibacterium – powoduje stany zapalne

Średnio w aucie mamy do czynienia z kilkuset różnymi szczepami i odmianami bakterii.

Kto dba ten ma jak mówi polskie przysłowie. Należy więc w miarę regularnie czyścić nasze pojazdy. Powinno się używać nie tylko tych kosmetyków które odświeżają wygląd wnętrza pojazdu ale także tych, które skutecznie usuwają bakterie. Następnym razem korzystając z wypożyczalni warto pomyśleć o rękawiczkach. Z pewnością na zły stan czystości wnętrza pojazdu ma także jedzenie. Lepiej i zdrowiej dla naszego organizmu jest jeść na zewnątrz pojazdu.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny.

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.