1 października jest Ogólnopolskim Policyjnym Dniem Odblasków. Na zdjęciach autorstwa Christiana Thomasa widzimy przejście dla pieszych oraz dzieci. Tak, na lewym jak i prawym zdjęciu, przy ,,pasach" stoi dziecko. Fotografie doraźnie pokazują jaki wpływ na żyć albo nie żyć mogą mieć odblaski.

Noszenie odblasków to nie tylko obowiązek, ale także wzrost bezpieczeństwa zwłaszcza w obecnym okresie jesienno-zimowym, gdzie pogoda jak i widoczność na drodze jest coraz gorsza.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo O Ruchu Drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone, a piesi są słabo widoczni dla kierujących pojazdami. 

Polecam również noszenie elementów odblaskowych na obszarze zabudowanym. Deszcz, lekko zaparowana szyba i słabe oświetlenie uliczne nie sprzyjają na korzyść pieszego.

Pamiętajmy także o tym, żeby umieszczać odblaski najlepiej w okolicach kolan wszak światła auta zaczynają oświetlać naszego nogi, a dopiero później górne części ciała. Chodzi przecież o to, aby kierowca jak najwcześniej nas dostrzegł.

Odblaski to żaden wstyd! Odblaski to moda i szansa na przeżycie.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny


Albin Sieczkowski felietonista z działu Felietony
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0