Gdynia walczy z korkami

Pierwszy kontrapas jest już po testach. Wybierając komunikację miejską unikniesz korków. fot. ZDiZ Gdynia

  • W Gdyni na ul. Chwarznieńskiej ZDiZ wspólnie ze służbami miejskimi przeprowadziło pomyślnie testy kontrapasu.
  • Kontrapas dla autobusów w czasie porannego korku pozwoli pasażerom komunikacji miejskiej zyskać nawet 10 minut
  • Kontrapas autobusowy ma 1100 metrów
  • Z kontrapasa korzystają autobusy nr 103, 121, 140, 147 oraz 160 jadące ulicą Chwarznieńską do centrum w godzinach porannego szczytu
fot. ZDiZ Gdynia

Autobus będzie mógł wjechać na kontrapas tylko w przypadku, gdy na jego początku znak pryzmatyczny będzie ustawiony na ,,Zakaz Wjazdu” z dopiskiem ,,Nie dotyczy ZKM”. W każdym innym przypadku znak będzie wskazywał tylko ,,Zakaz Wjazdu”. Aby kontrapas był bezpieczny w ramach infrastruktury drogowej zamontowano pętle indukcyjne w nawierzchni jezdni, maszty sygnalizacyjne, latarnie, osprzęt sygnalizacyjny, dwie szafy zasilająco-telekomunikacyjne, 3 kamery, moduły pomiaru czasu przejazdu pojazdów, znaki zmiennej treści oraz nowe, rozbudowane sterowniki sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Chwarznieńskiej z ul.Okrężną.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny