Gdańsk: Sąd odroczył proces ws. praw jazdy za łapówkę w PORD

egzamin na prawo jazdy

Afera łapówkarska w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego na razie nie znajduje swojego finału w sądzie. We wtorek po raz kolejny odwołano pierwszą rozprawę, na której oskarżenie miało przedstawić swoją argumentację. Po raz kolejny z tego samego powodu – choroby głównego oskarżonego Wojciecha K.

W tej sprawie oskarżonymi są instruktorzy nauki jazdy i egzaminatorzy z gdańskiego PORD. Prokuratura zarzuca im pośredniczenie w przekazywaniu łapówek i ich przyjmowanie w zamian za „załatwianie” egzaminów na prawo jazdy.

Afera wyszła na jaw w lutym 2009 roku, kiedy funkcjonariusze CBŚ zatrzymali pierwszych 40 podejrzanych. Sprawa była rozwojowa, a o rozmiarach łapówkarskiego procederu mogą świadczyć liczby – na ławie oskarżonych zasiada 37 osób. To nie wszyscy, którzy usłyszeli zarzuty – w sumie Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku oskarża ponad 200 osób – są wśród nich również ci, którzy łapówki wręczali. Najwięcej zarzutów usłyszy 48-letni Wojciech K. – ten, który przedstawia sądowi zaświadczenia o swojej chorobie.

– Nie przyznaję się do winy. Moim zdaniem nie było żadnej afery – mówił. Ale prokurator uznał, że to właśnie on był organizatorem korupcyjnego procederu w obrębie samego PORD.

Pierwsza rozprawa miała się odbyć w marcu bieżącego roku. Nie doszło do niej z powodów formalnych. Kolejne wyznaczane przez sąd terminy były odwoływane. Na sali musi być komplet oskarżonych, tymczasem niektórzy z nich przedstawiali kolejne zaświadczenia lekarskie. Dziś też miała się odbyć rozprawa, również została odwołana. Co w tej sytuacji może zrobić sąd, by wreszcie oskarżeni mogli stanąć przed sądem?

– Jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca łączne rozpoznanie spraw wszystkich oskarżonych, sąd może wyłączyć oskarżonego z procesu do odrębnego rozpoznania – poinformował mec. Dariusz Strzelecki, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej.

źródło: Dziennik Bałtycki

 

2 komentarze do “Gdańsk: Sąd odroczył proces ws. praw jazdy za łapówkę w PORD”

  1. Pingback: เกมไพ่

  2. Pingback: have a peek here

Dodaj komentarz