Ile lat trzeba będzie posiadać prawo jazdy, żeby uzyskać uprawnienia do egzaminowania kierowców? Pierwotnie projekt ustawy deregulacyjnej przewidywał, że wystarczą zaledwie trzy lata. Jednak teraz się to zmieniło...

- Na etapie uzgodnień pozostawiono ten okres bez modyfikacji, dodano jednak, że miałby on być liczony od zakończenia okresu próbnego dla kategorii B, przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami - komentuje Radosław Biernat, specjalista ds. prawnych. - Okres ten zgodnie z art. 91 ust. 1 wspomnianej ustawy ma trwać 2 lata. Mamy więc istotną zmianę w projekcie, bo rzeczywisty minimalny okres posiadania prawa jazdy wyniesie 5 lat (obecnie 6).


Ale to stanie się dopiero wtedy, kiedy wejdzie w życie ustawa o kierujących pojazdami. Co jeśli przepisy deregulacyjne zaczną obowiązywać wcześniej? Tu egzaminatorów czeka kolejna niespodzianka. 


- W przepisie który ma zmieniać Prawo o ruchu drogowym w tym samym zakresie, minimum posiadania prawa jazdy  podniesiono z 3 do 4 lat - tłumaczy Biernat. - To oznacza, że po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej z obecnych 6 lat zostałyby 4, ale po wejściu w życie ustawy o kierujących pojazdami byłoby to już 2 lata okresu próbnego i 3 kolejne lata, czyli w sumie 5 lat.


 


red

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0