Futurystyczny system usprawnienia ruchu na skrzyżowaniach

Intersection Priority Management to opracowane przez Forda rozwiązanie mające usprawnić ruch na skrzyżowaniach, dzięki skutecznemu wykorzystaniu technologii komunikacji vehicle-to-vehicle.

Gdy dwa pojazdy zbliżają się do skrzyżowania, system sugeruje kierowcy wybranie optymalnej prędkości umożliwiającej  bezpieczne przejechanie przez skrzyżowanie bez zatrzymywania się. System analizuje prędkość pozostałych pojazdów i w czasie rzeczywistym koryguje wartość podpowiadanej szybkości.

Opracowany system jest w tej chwili przeznaczony dla samochodów prowadzonych przez kierowcę, choć perspektywiczne myślenie twórców zakłada wykorzystanie go w samochodach autonomicznych. Czy sygnalizacja świetlna stanie się zbędna? 

Według producenta, idealne działanie systemu umożliwi:

  • oszczędność czasu i paliwa
  • zmniejszenie ilości kolizji na skrzyżowaniach aż o 6o%.

Wasze komentarze (2)

  1. Samochód autonomiczny nie istnieje. Wszystkie próby w sytuacjach rzeczywistych skończyły się crech-ami. Samochód autonomiczny to idea, podobna jak idea "zero ofiar śmiertelnych" czy loty astronautów na Marsa. Nie ma nic w tym złego, aby planować technologię dalekosiężnie. W tej chwili radar i urządzenie zliczające warunki czasowo - przestrzenne sytuacji na drodze nie potrafi uwzględnić wszystkich czynników na drodze z którymi musi zmierzyć się kierowca. Urządzenia bezpieczeństwa aktywnego w pojazdach są na etapie wspomagania działania kierowcy. Na razie to pojazdy autonomiczne to jedynie badania laboratoryjne i informacje PR-owskie wielkich firm motoryzacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.