Formalności stało się zadość. Okresu próbnego prędko nie będzie

prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym i kilku innych, która odracza m.in. wdrożenie okresu próbnego dla tzw. świeżych kierowców. Na kiedy? Tego nie wiadomo, ale mówi się o 2020 r.

Nowelizacja przeszła przez wszystkie etapy legislacyjne w tempie iście ekspresowym. Od momentu uchwalenia jej przez Sejm do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę (po drodze głosowali jeszcze senatorowie) nie minął nawet tydzień!

W nowelizacji ustaw nie wskazano żadnej nowej daty wejścia w życie przepisów. Zamiast tego podzielono wdrożenie CEPiK-u 2.0 na etapy, a ministrowi cyfryzacji przyznano uprawnienie do ogłaszania wdrożenia poszczególnych etapów za pośrednictwem „komunikatów” publikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Jednocześnie wskazano, że do czasu takiego wdrożenia – kiedykolwiek ono nastąpi – uzależnionych od niego przepisów „nie stosuje się”. Dotyczy to m.in. całego rozdziału 14 ustawy o kierujących pojazdami, poświęconego okresowi próbnemu.

W nowelizacji, która będzie obowiązywała od 4 czerwca, znajdziemy jeszcze jedną ciekawą rzecz. Otóż polscy obywatele nie będą już musieli mieć przy sobie i okazywać podczas kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy OC. Te dane policjanci lub funkcjonariusze ITD sprawdzą sobie w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

 

jaz

Wasze komentarze (2)

  1. Czegoś nie rozumiem to W końcu będą te nowe zmiany czy nie bo wszędzie piszą że będą to jeden z artykułów https://www.planeta.fm/Czarna-dziura/prawo-jazdy-2018-i-zmiana-przepisow-nowe-oplaty-nowe-zasady

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.