Fakty OSK – Recydywa wykroczeniowa-Komendant odpowiada Rzecznikowi

Komendant Główny Policji udzielił jednoznacznej odpowiedzi Zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich, który zgłosił wątpliwości do przyjmowanej przez przez funkcjonariuszy interpretacji przepisów dotyczących tzw. recydywy wykroczeniowej.

Nadinspektor Roman Kuster, Zastępca Komendanta Głównego Policji potwierdził jednoznacznie stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, że przepis dotyczący recydywy wykroczeniowej może być stosowany wyłącznie do czynów popełnionych po 16 września 2022 roku. Jednocześnie Roman Kuster przyznał, że zdarzały się sytuacje błędnego stosowania przepisów artykułu 38, jednak były to zdarzenia o charakterze incydentalnym. Podkreślił, że działania organizacyjno-techniczne i szkolenia funkcjonariuszy rozpoczęły się i były prowadzone z odpowiednim wyprzedzeniem. Policjanci byli także informowani na bieżąco o nowych regulacjach i wynikających z nich skutkach prawnych. Zdaniem Policji ważna jest też skala… W okresie od 17 września do 31 grudnia ubiegłego roku policjanci nałożyli na kierujących ponad 560 tysięcy mandatów karnych, z czego w całym kraju ujawniono 6 przypadków błędnego stosowania “recydywy”. Roman Kuster podkreśla, że “w każdym przypadku zostały zainicjowane czynności zmierzające do naprawienia błędu policjanta”.