Fakty OSK – Obowiązkowe odblaski bez wyjątku?

Posłanka Henryka Krzywonos pyta ministra infrastruktury, czy rozważa wprowadzenie obowiązku używania przez pieszych elementów odblaskowych. 

Legendarna działaczka Solidarności podważa zasadność ograniczania obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych po zmroku tylko poza obszarem zabudowanym. Posłanka pyta: a co, gdy idzie chodnikiem, po nieoświetlonej drodze i zamierza wejść na przejście dla pieszych? Od stycznia do maja 2022 roku doszło do 38-procentowego wzrostu liczby wypadków na przejściach dla pieszych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. 60 osób zginęło, a 982 osoby zostały ranne. Mimo to, w odpowiedzi ministra infrastruktury czytamy, że wprowadzenie takiej regulacji prawnej byłoby mało realne z punktu widzenia egzekucji przez organy kontrolne. Rafał Weber wskazuje także, że ogólny zapis o konieczności używania odblasków po zmroku objąłby także dobrze oświetlone ulice i chodniki w centrum miast, co po prostu mijałoby się z sensem.