Fakty OSK – Numer 112 obchodzi trzydzieste urodziny

Wspólny dla krajów Unii Europejskiej numer łączności alarmowej został uruchomiony w 1993 roku. A 11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. 


Tylko w roku 2021 Europejczycy wykonali pod ten numer 153 miliony połączeń. 112 zapewnia pomoc i umożliwia ratowanie życia, w tym uczestników ruchu drogowego, gdy liczy się każda minuta.  Dlatego tak ważne jest, aby z niego umiejętnie korzystać. Na szczęście statystyki wskazują, że liczba nieuzasadnionych połączeń spada z roku na rok, co dobrze świadczy o skuteczności kampanii edukacyjnych. Na nr 112 dzwonimy wyłącznie wtedy, gdy konieczna jest błyskawiczna interwencja służb ratowniczych. Warto przypomnieć, że od pięciu lat funkcjonuje także europejski system  e-call, czyli montowane w nowych pojazdach oprogramowanie do automatycznego wykrywania kolizji drogowej i wzywania pomocy na miejsce wypadku. Szacuje się, że rozpowszechnienie systemu e-call może zmniejszyć liczbę wypadków śmiertelnych na europejskich drogach nawet o 4%.