Fakty OSK – Kontrowersje wokół pytania egzaminacyjnego

Do Ministra Infrastruktury skierowana została petycja w sprawie usunięcia z bazy pytań egzaminacyjnych pytania dotyczącego zatrzymania przed przejazdem kolejowo-drogowym. 

Chodzi o pytanie nr 8319, “czy w widocznej sytuacji masz obowiązek zatrzymać pojazd i upewnić się czy nie nadjeżdża pojazd szynowy?” Pytaniu towarzyszy film przedstawiający przejazd kolejowo drogowy kategorii C ze znakiem B-20 “stop”. Autor wniosku wskazuje, że na filmie znak B-20 ustawiony jest nieprawidłowo, a więc pytanie odnosi się do sytuacji, która nie powinna mieć miejsca na drogach publicznych. W uzasadnieniu czytamy także, że “zgodnie z orzecznictwem niezastosowanie się do dyrektywy płynącej ze znaku drogowego ustawionego bez zachowania legalności nie stanowi wykroczenia”.