Fakty OSK – Konfiskata samochodów pijanym kierowcom? Jest problem

Miało być radykalnie i skutecznie, a wyszło… jak zwykle. Ustawodawca nie wziął pod uwagę sytuacji, w której pojazd jest przedmiotem leasingu lub jest na nim ustanowiona współwłasność.

Nowelizacja Kodeksu karnego, na mocy której nietrzeźwym kierowcom konfiskowane są pojazdy, obowiązuje od 14 grudnia ubiegłego roku. Niestety, w przepisach pojawia się luka prawna, która w wielu przypadkach uniemożliwia skuteczne ich stosowanie. Wszystko jest jasne, jeśli pijany kierowca jest wyłącznym właścicielem samochodu- wtedy go po prostu straci. Ale… przepisy stanowią, że jeśli w chwili popełnienia przestępstwa kierujący nie jest właścicielem pojazdu, orzeka się przepadek równowartości pojazdu. I w związku z tym dokładnie taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku ustanowienia małżeńskiej wspólnoty majątkowej. Pojazd nie stanowi wtedy wyłącznej własności sprawcy. Pijanemu kierowcy nie będzie zatem grozić utrata pojazdu. Po prostu, zapłaci jego równowartość.