Fakty OSK – ITD zatrzymuje konwój pojazdów wojskowych. Bo musi

W związku z wojną w Ukrainie, polskie drogi stanowią coraz częściej szlak transportowy dla konwojów pojazdów militarnych. I pojawiają się problemy…

Dotyczą one przewozów realizowanych pojazdami nienormatywnymi. Niezależnie od sytuacji w Ukrainie, Inspekcja Transportu Drogowego nie ma wyjścia- musi interweniować. I tak, np. 23 stycznia na drodze krajowej nr 10 wielkopolscy inspektorzy transportu drogowego przeprowadzili kontrolę pojazdów ciężarowych wiozących samochody armii amerykańskiej na poligon drawski. Pojazdy były znacząco przeciążone: jeden o ponad 18 ton, drugi o 8 ton. Złamany został przepis zezwalający na przewóz pojazdem nienormatywnym wyłącznie ładunków niepodzielnych. W związku z tym kontynuowanie jazdy było niemożliwe, a wobec przewoźnika zostało wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną.