Fakty OSK – Gwałtowny spadek sprzedaży aut używanych w Polsce

W 2022 roku sprzedaż aut używanych w Polsce spadła o prawie 30 procent. Sprowadziliśmy także o 40 procent mniej samochodów z zagranicy niż w roku 2021.

Dwucyfrowy spadek wynika zapewne ze zubożenia społeczeństwa, poczucia niepewności związanej z kryzysem gospodarczym oraz wojną w Ukrainie. Największy spadek zarejestrowano w marcu, co z pewnością było następstwem napaści Rosji na Ukrainę. Jako przyczynę spadku sprzedaży w kolejnych miesiącach analitycy wskazują rosnącą inflację i właściwie wyłącznie negatywne informacje o stanie gospodarki, a także niepokojące prognozy na przyszłość. Nie bez znaczenia jest również wyraźny wzrost cen samochodów używanych wynikający z długiego okresu oczekiwania na pojazdy nowe. Sytuacja się poprawia, ale w zeszłym roku na nowy samochód trzeba było czekać nawet kilka miesięcy, w związku z załamaniem łańcucha dostaw i dostępności komponentów.