Fakty OSK – Czy odblaskowe ludziki przy drogach mogą być niebezpieczne?

W Częstochowie i Bytomiu przy przejściach dla pieszych zainstalowane zostały świecące ludziki. Kontrowersje wzbudziła już cena takich innowacji, a teraz okazuje się, że mogą one stanowić niebezpieczeństwo dla pieszych i kierowców.

Gdy częstochowski Miejski Zarząd Dróg postawił przy przejściach dla pieszych dziesięć figurek, ogromne emocje wzbudziła cena. 10 000 zł za jedną postać. Samorządowcy argumentowali, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, ostrożność i uwaga skierowana na innych uczestników ruchu drogowego. Tymczasem eksperci ostrzegają, że skutek instalacji może być odwrotny do zamierzonego. Przy polskich drogach mnóstwo jest świecących reklam i szyldów a przejścia dla pieszych są niestety niedoświetlone. W takim środowisku może się okazać, że widoczna będzie jedynie świecąca figurka, a nie samo przejście dla pieszych. Ubrany na ciemno pieszy będzie mniej widoczny, uwagę kierowcy skupi rozświetlona postać ludzika. I właśnie tę opinię potwierdzają publikowane w Internecie nagrania częstochowskich kierowców, którzy niewidocznych pieszych dostrzegli dosłownie w ostatniej chwili.