Fakty OSK 31.08.2022 – Marszałkowie debatują… o WORD-ach

Konwent Marszałków Województw RP apeluje o pilne spotkanie z Ministrem Infrastruktury w celu omówienia trudnej sytuacji finansowej Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

Marszałkowie zamierzają zaproponować podjęcie działań, które doprowadzą do ustabilizowania sytuacji ekonomicznej WORD-ów oraz wprowadzą nowy system wynagradzania egzaminatorów. Konwent negatywnie odniósł się do resortowych planów dofinansowania WORD-ów przez zarządy województw. W oświadczeniu Konwentu Marszałków czytamy, m.in że obecna trudna sytuacja spowodowana jest ciągłym wzrostem kosztów związanych z działalnością egzaminacyjną. Marszałkowie zauważają, że dodatkowa działalność, np. kursy reedukacyjne tylko nieznacznie może wpłynąć na wyniki finansowe ośrodków. Dlatego, według Konwentu Marszałków RP, najrozsądniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem zapewniającym stabilne funkcjonowanie WORD-ów jest podwyższenie opłat za egzaminy.