FAKTY OSK 3.02.2021 – UTO ZDEFINIOWANE

HULAJNOGA

Urządzenia transportu osobistego doczekały się regulacji. Projekt nowelizacji ustawy, który je definiuje trafił do Sejmu.

Projekt reguluje status prawny urządzeń napędzanych elektrycznie oraz urządzeń napędzanych siłą mięśni, które przeznaczone są do poruszania się po drogach publicznych. Pojawiają się trzy nowe pojęcia, które określają urządzenia jeżdżące od kilku lat po naszych drogach. Są to:

– hulajnoga elektryczna’

– urządzenie transportu osobistego – UTO

– urządzenie wspomagające ruch

Pojazdami takimi nie będzie można przemieszczać się po jezdni, nie można będzie jeździć szybciej niż 30 km/h czy przewozić innych osób. Ustawodawca wyklucza możliwość prowadzenia takich pojazdów pod wpływem alkoholu oraz precyzuje zasady postoju.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.