Fakty OSK 28.07.2022 – Zawał branży przewoźników

“Branża przeżywa kryzys, o którym jeszcze niedawno nawet nam się nie śniło, nakładające się problemy powodują zawał branży, a nasze państwo nie dba o sektor, który jest bardzo istotny z punktu widzenia wpływów do budżetu”.

Te dramatyczne słowa wypowiedział Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce. W wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu Kierowców Buczek mówił, m.in. o tym, jak wdrożenie Pakietu Mobilności podcięło skrzydła polskim firmom transportowym i o horrendalnych wzrostach kosztów prowadzonej działalności. Brak kierowców oraz problemy z systemem E-TOLL robią swoje. Jan Buczek twierdzi, że nie dostrzeganym problemem jest handel zleceniami transportowymi prowadzony przez nieuprawnionych pośredników. Proceder ten skutkuje tym, że gdy zlecenie dotrze w końcu do przewoźnika, jest de facto obdarte z możliwości wypracowania zysku. Zdaniem Prezesa ZMPD państwo musi tę sprawę uporządkować, ale wciąż nie widać chęci, aby to zrobić.