Fakty OSK 28.07.2022 – Radykalne zmiany prawa w Czechach

Zmiany mogą zainteresować także kierowców polskich poruszających się samochodami u naszych południowych sąsiadów. Mandaty będą znacznie droższe.

Projekt zmian przedstawiony przez Ministerstwo Transportu Republiki Czeskiej zakłada wprowadzenie możliwości prowadzenia samochodu już w wieku 17 lat- pod nadzorem osoby dorosłej, a także prawo jazdy na próbę. Opiekun młodego kierowcy będzie musiał posiadać prawo jazdy od 10 lat i mieć czyste konto punktów karnych. Świeżo upieczony kierowca, który zbierze 6 punktów karnych zostanie skierowany na dodatkowe szkolenie teoretyczne oraz praktyczne. Projekt kodeksu, który ma wejść w życie za dwa lata, zakłada radykalne podwyższenie kwot mandatów za ciężkie wykroczenia drogowe. Surowo karane będzie przekroczenie prędkości o 50 km/ godz, przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle lub wjazd na przejazd kolejowy mimo zakazu. Co ciekawe, kwoty kar za drobne przewinienia mają zostać obniżone. I dodatkowo za, np. niewłączenie świateł nie będą nakładane punkty karne.