FAKTY OSK 27.01.2021 – ZMIANY PRZYJĘTE

Pierwszeństwo dla pieszych na pasach i przed pasami. Koniec jazdy “na zderzaku” i całodobowe ograniczenie prędkości do 50 km/h w obszarze zabudowanym. Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym.

O planowanych zmianach przepisów informowaliśmy już wielokrotnie, ale utrwalmy sobie, co się zmieni? Po pierwsze: wprowadzona zostanie zasada pierwszeństwa pieszych nie tylko na pasach, ale również w sytuacji, gdy przed nimi stoi. Na autostradach i drogach ekspresowych skończy się jazda tuż za zderzakiem. Odległość między pojazdami będzie musiała wynosić co najmniej połowę prędkości wyrażoną w metrach. Przykładowo jeżeli jedziesz “setką” – odległość wyniesie 50 metrów. A do 50 km/h zredukowana zostanie całodobowo prędkość maksymalna w obszarze zabudowanym. Skończy się nocna “sześćdziesiątka”. Zmiany wejdą w życie 1 czerwca.