FAKTY OSK 27.01.2021 – 17-LETNI KIEROWCY?

Czy 17-latkowie będą mogli uzyskiwać prawo jazdy w Polsce? Pyta poseł Andrzej Kosztowniak i czeka na odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury.

W opinii posła PiS obniżony wiek kierowców jest standardem w wielu krajach Europy. Kolejnym argumentem ma być potencjalny wpływ wcześniejszego uzyskania prawa do jazdy na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Możliwość jazdy z ograniczeniami, pod okiem kogoś bardziej doświadczonego, może pozytywnie wpłynąć na stan bezpieczeństwa na Polskich drogach – uważa parlamentarzysta.

Ministerstwo Infrastruktury w 2018 roku proponowało zmiany w kierunku obniżenia wieku kierowców. Możliwość rozpoczęcia kursu nauki jazdy mieliby mieć już 17-latkowie. Do dziś nic nie wydarzyło się w tej sprawie. 17-latkowie natomiast od ubiegłego roku pod wieloma warunkami ale mogą prowadzić samochody we Francji.